Agorafobi Nedir?


Agorafobi, paniğe kapılmanıza, kendinizi kapana kısılmış, çaresiz ya da utanmış hissetmenize neden olabilecek yerlerden veya durumlardan korktuğunuz bir tür anksiyete bozukluğudur. Toplu taşıma kullanmak, açık veya kapalı alanlarda olmak, sırada beklemek veya kalabalıkta olmak gibi bir durumdan korkarsınız. Kaygı, korku yoğunlaştığında, kaçmanın veya yardım almanın kolay bir yolu olmadığı hissinden kaynaklanır.

Agorafobili kişi, özellikle kalabalık, halka açık yerde kendini güvende hissetmekte zorlanabilir. Halka açık yerlere gitmek için bir akraba, arkadaş gibi refakatçiye ihtiyacı olduğunu hissedebilir. Korku o kadar yoğun olur ki, evden hiç çıkamayacağını dahi hissedebilir.

Kişinin biyolojisi (sağlık koşulları ve genetik dahil) mizacı, çevresel stres, öğrenme deneyimi, agorafobinin gelişiminde rol oynayabilir.

Agorafobi tedavisi çok kolay olmayabilir, çünkü genellikle korkularla yüzleşmek anlamına gelir. Ancak psikoterapi ve ilaçlarla agorafobiden kurtularak daha keyifli bir hayat yaşanabilir.

 

Agorafobinin Tedavisi

Agorafobi tedavisi genellikle hem psikoterapi hem de ilaç tedavisini içerir. Biraz zaman alabilir, ancak tedavi iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Psikoterapi, anksiyete belirtilerini azaltmayı, hedefler belirlemeyi ve pratik beceriler öğrenmek için bir terapistle çalışmayı içerir. Bilişsel davranışçı terapi, agorafobi dahil olmak üzere anksiyete bozuklukları için en etkili psikoterapi biçimlerinden biridir.

Genel olarak kısa süreli bir tedavi olan bilişsel davranışçı terapi, kaygıyı daha iyi tolere etmek, endişelere doğrudan meydan okumak ve kaygı nedeniyle kaçınılan faaliyetlere yavaş yavaş geri dönebilmek için belirli beceriler öğretmeye odaklanır. Bazı antidepresanlar ve antianksiyete ilaçları agorafobiyi tedavi etmek için hekim tarafından reçetelenebilir.

Formu doldurun, biz sizi arayalım:

 


Kullanıcılar bunları da aradı:

 

Yayın Tarihi : 05/02/2021