Akupunktur Ünitesi


Akupunktur terimi kökenini Latince ’den alıp, Batı dillerinde de acus (iğne) puncture (delmek-batırmak) sözcüklerinin birleşiminden meydana gelen ifade olarak kullanılmaktadır. Çin’de Zhen-Jiu diye ifade edilir, iğnenin elle döndürülerek yapıldığını anlatır. Akupunktur, vücudun belli noktalarına çeşitli boyutlarda ve çeşitli metal iğnelerin (altın, gümüş, çelik) batırılıp sonra elle döndürülmesi, elektrik akımıyla uyarılması, ısı verilmesi veya aynı noktaları lazer ışınıyla (iğneyle beraber veya iğnesiz) uyarılma tekniğidir.

Akupunktur; öncelikle koruyucu tıp alanında çok önemli bir yere sahiptir. Hastalıklardan korunmada rolü olmakla beraber bugün birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda hastanın mevcut tedavisiyle birlikte güvenle uygulanabilen geleneksel bir tıp yöntemidir. Buradaki asıl amaç; hastalıkların belirtilerini ya da sonuçlarını tedavi etmek değil, kök sebebi tedavi etmek, enerji akışını, dengesizliklerini düzeltmektir. Akupunktur seanslarında, uygulayıcı hekimin öngörüsüne göre kulağa ve / veya vücuda uygulama yapılmaktadır.

Evrendeki canlılar; güçlü bağışıklık sistemleri ve bunu destekleyen faktörler sayesinde kendi kendini iyileştirme gücüne sahiptirler. İyileşme gücü olmadan, farmakolojik ilaçlar veya başka tedavi yöntemleri tek başına vücudun korunmasında veya tamamen iyileşmesinde yeterli olmamaktadır. Bu anlamda insana da bütüncül yaklaşılması gerekmektedir. İnsanı, beden-zihin-ruh üçlüsünden oluşan bir varlık olarak ele aldığımızda, dolaşımda meydana gelen blokların, birtakım dengesizliklerin kaynağı daha iyi anlaşılır. Akupunturlarda tedavinin amacı; şikâyetlerin ya da birtakım bulguların ortadan kaldırılması değil, hastaya kendisini tedavi etme olanağı sunup hastalığın oluşmasına sebep olan alttaki nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Bu desteği sağlarken akupunktura tıbbi masaj, oksijen terapi de eklenebilir. Çünkü, akupunktur seansları ve diğer tamamlayıcı doğal yöntemler birbirini desteklemektedir.

Formu doldurun, biz sizi arayalım:


Kullanıcılar Bunları da Aradı:

Yayın Tarihi : 25/12/2019