Alışveriş Merkezlerinde Uyulması Gereken Kurallar


Koronavirüs salgını sürecinde, alışveriş merkezleri kapalı alanlar olduğu için havalandırma sistemleri nedeniyle damlacık enfeksiyonuyla bulaşan virüslerin daha kolay yayılabileceği düşünülüyor. AVM'lerin açılmasıyla beraber alışveriş merkezleri bu konuda çok ciddi önlemler alacaklarını, ısıtma ve soğutma yapılmayacağını ve içeriye sadece temiz hava verileceğini belirttiler. Ancak buna rağmen alışveriş merkezlerine giderken mutlaka bazı önlemlerin alınması gerektiğine işaret eden Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Pınar Çıragil şu bilgileri verdi:Maske Takın

Alışveriş merkezlerine giderken, gideceğiniz yerin kalabalık olmaması ya da kısa süreli kalınacağı gibi hiçbir neden gözetmeksin mutlaka herkes maske takmalı. Ayrıca, maske ağız ve burnu tam olarak kapatacak şekilde doğru takılmalı.

Sosyal mesafeye uyun: Dikkat edilmesi gereken kuralların başında sosyal mesafeye uyulması geliyor. Yanınızdaki kişiyle aranızda en az 1.5-2 metrelik fiziki mesafe bulunmalı. Kesinlikle gruplar halinde dolaşılmamalı.İhtiyaçlarınızı Önceden Belirleyin

Gerçekten ihtiyaç varsa alışveriş merkezine gidilmeli. O ihtiyaçlar ve hangi mağazadan alınacağı da önceden belirlenerek mümkün olduğunca hızlı şekilde ve oyalanmadan alışveriş yapılıp çıkılmalı. Sosyalleşme amacıyla gidilmemeli.Ödeme Sırasında Temastan Kaçının

Alışveriş sırasında ödemeler mümkün olduğunca kredi kartıyla ve temassız şekilde yapılarak temas en aza indirilmeli. Eğer para ile ödeme yapılacak ya da işlem kredi kartıyla ve temassız olmayacaksa mutlaka kullandıktan sonra eller su ve sabunla veya dezenfektan kullanılarak temizlenmeli.Yürüyen Merdivenlerin Bantlarını ve Tırabzanları Tutmayın

Alışveriş merkezlerinde en sık kullanılan alanlardan olan yürüyen merdiven bantları veya normal merdiven tırabzanları mümkün olduğunca tutulmamalı. Ayrıca, kapı kollarına mümkün olduğunca dokunmamalı. Bir an için dengenin kaybolması gibi durumlarda sonrasında  mutlaka eller su ve sabunla temizlenmeli, bunlara ulaşılamadığı durumlarda da eller dezenfektan kullanarak el hijyeni sağlanmalı.


Kurallara Uyan Alışveriş Merkezlerine Gidin

Bu süreç içerisinde alışveriş merkezlerinin uyması gereken kurallar çok net belirlenmiş durumda. Bu kuralları mutlaka öğrenin ve kurallara uyan alışveriş merkezlerine gitmeyi tercih edin. Örneğin içeriye belli aralıklarla müşteri alınmalı, içeride dezenfektan bulunmalı, maskesiz kimsenin alınmaması gibi kurallara uyulan alışveriş merkezleri tercih edilmeli.

Deneme kabinleri kullanmayın: Mümkün olduğunca mağazalarda bulunan kıyafet deneme kabinleri kullanılmamalı.


Zorunlu Olmadıkça Tuvaletleri Kullanmayın

Her ne kadar temizlenmiş olsa da zorunlu olunmadığı sürece alışveriş merkezlerindeki tuvaletler kullanılmamalı. Eğer mecbur kalınırsa, özellikle kapı kollarına dokunulursa mutlaka su ve sabun ya da dezenfektan ile el hijyeni sağlanmalı. Tuvaletlerde bulunan el kurutma makinaları kesinlikle kullanılmamalı.


Giriş ve Çıkışlar Ayrı Kapılardan Yapılmalı

Alışveriş merkezlerinin giriş ve çıkışları ayrı olmalı ve bu koşul sağlanan yerlere gidilmeli. Alışveriş merkezlerinde metrekareye düşmesi gereken kişi sayısı belli olduğu için kalabalık yerlere gidilmemeli, ve dışarıda bekleyenler olduğu da düşünülerek belirlenen saatten daha fazla kalmamalı.


Asansör Yerine Merdiven Tercih Edin

Mümkün olduğunca merdivenler tercih edilmeli. Eğer asansöre binilmesi gerekiyorsa da kapasitesinin yarısı kadar kişi asansöre binmeli; 1,5-2 metrelik fiziksel mesafe kuralına uyulmalı.

Alışveriş merkezlerinin açılmasının pandeminin bittiği anlamına gelmediğinin altını çizen Prof. Dr. Pınar Çıragil, “Bu durum bize virüsün ortadan kalktığını kesinlikle söylemiyor. Alışveriş merkezlerinin 10 Mart öncesi uygulamaları ve dolaşıma ne zaman geçileceği açıkçası şu an için net değil” diye konuştu.

Basın Yansımaları: milliyet.com


Kullanıcılar Bunları da Aradı:

 

 

Yayın Tarihi : 21/10/2020