Ameliyatsız Reflü Tedavisi

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata anlatıyor: "Reflü'nün ameliyatsız tedavi yöntemi hastaların cildinde herhangi bir kesi oluşmaz. Özel bir endoskopla ağız yolundan girilir. İşlem genel anestezi altında, endoskopi odasında yapılır. Yaklaşık 60-90 dakika sürer. Hasta ağrı sızı hissetmez."

Gastroözofagial Reflü Hastalığı (GÖRH) toplumun neredeyse yüzde 25’ini etkileyen bir hastalıktır. Sıklıkla boğazda ve göğüste yanma, ağıza acı su gelmesi gibi şikayetlerle kendini gösterir. Hastalığı oluşturan asıl bozukluk, yemek borusu ve mide arasında sıkılaşmış kaslardan oluşan yapının (sfinkter) gevşemesiyle mide asidinin yemek borusuna kaçmasıdır.

Gastroözofagial Reflü Hastalığı (GÖRH) kronik bir hastalıktır. Asidi baskılayan ilaçların kullanımı genelde rahatlama sağlar. Ancak birçok hastada ilaç tedavisinin kesilmesiyle şikayetler yeniden başlar.

 

Endoskopik Yöntem Neden Uygulanmalıdır?

Gastroözofagial Reflü Hastalığı’nın kalıcı tedavisi, gevşek olan sfinkter’in daraltılıp güçlendirilerek fonksiyonel hale getirilmesidir. İşte bu sistem ile endoskopik olarak, sfinkter’in dikilerek güçlendirilmesi gerçekleştirilir. Ciltte hiçbir kesi oluşmaz. Özel bir endoskopla ağız yolundan girilerek, yemek borusunun alt ucundaki gevşek alana sağlam mide dokusu tıbbi bir zımba olarak tabir edebileceğimiz dikiş materyaliyle dikilir. Böylece asit kaçağı önlenir.

 

Kimlere Uygulanır?

18 yaşından büyük, sfinkter gevşekliği 3 cm’in altında olan (hiatal hernisi olmayan) ve sürekli ilaç kullanması gereken hastalar tedavi için adaydır.

 

Endoskopik Tedavi Nasıl Yapılır?

İşlem genel anestezi altında, endoskopi odasında yapılır. Yaklaşık 60-90 dakika sürer. İşlem sonrası sıvı diyet alınması ve iyileşme sağlanana kadar yumuşak gıdalarla beslenilmesi gerekir. Birkaç gün içinde normal diyete geçilebilir, normal yaşama dönülebilir. İşlem sırasında anestezi kullanıldığı için hasta ağrı sızı hissetmez. Sonrasında ise 2-3 gün hafif karın ya da boğaz ağrısı olabilir.

 

 

Yayın Tarihi : 25/09/2020