Asit Yağmurları İnsan Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

İstanbul için yapılan asit yağmuru uyarısı pek çok kişide tedirginliğe neden olurken, asit yağmurlarından korunmak için neler yapılabileceği konusu gündeme geldi. “Solunan hava artmış kimyasal yükü nedeniyle tehlikeli olabilir” diyen uzmanlar vatandaşları uyardı. Kimyasal maddeler karışmış havanın özellikle akciğer hastalıkları için önem taşıdığını söyleyen Yeditepe Üniversitesi HastanelerGöğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Seha Akduman, bazı önlemler almanın yararlı olabileceğini söyledi.
Hamileler ve Çocuklar Dikkat Etmeli

Kimyasal maddeler ile karışmış havanın solunmasının başta akciğer olmak üzere tüm sistemlerde olumsuz değişikliklere yol açabileceğine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Seha Akduman, “Astım, KOAH, akciğer kanseri gibi kronik akciğer hastaları, hamileler ve çocuklar zayıf bağışıklık sistemleri nedeni ile daha fazla risk altındadır. Özellikle bu grupta yer alan kişilerin dikkatli olmasında yarar var” diye konuştu.Öksürük ve Nefes Darlığına Neden Olabilir

Böyle durumlarda, kimyasalların yoğunluğuna ve maruziyet miktarına bağlı olarak çeşitli şikayetlerin ortaya çıkabileceğini hatırlatan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Seha Akduman, şu bilgileri verdi: “Gözlerde kaşınma sulanma, bronşların etkilenmesine bağlı olarak öksürük, nefes darlığı, kronik akciğer hastalarında alevlenmelere neden olabilir. Kimyasal maddeler ile karışmış havanın ve yağmurun olumsuz etkilerini en aza indirmek için dış ortamda geçirilen sürelerin kısıtlanması ve şemsiye kullanılması yararlı olacaktır.”

Basın Yansımaları: hurriyetaile.com


Kullanıcılar bunları da aradı:

 

Yayın Tarihi : 22/02/2021