Çocuklarda Yüksek Ateş Yazı Dizisi III


Ateşlenen Çocukların Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nezle, grip, boğaz ya da kulak enfeksiyonu gibi nedenlerle ateşi çıkan çocukların iştahsız olmaları son derece normal. Hatta iyileşmelerinin ardından iştahsızlık bir süre daha devam ediyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Meltem Uğraş, “Yemek yemiyor diye telaşlanmayın. Hastalığı tamamen atlatınca kaybettiği enerjiyi yerine koyacaktır” diyor. Prof. Dr. Meltem Uğraş ateşlenen çocukların nasıl beslenmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

 Ateşli Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Çocuklar ateşlendikleri zaman genelde iştahları kısmen ya da tamamen kapanabilir. Özellikle de üst solunum enfeksiyonu geçiriyorlarsa... Üstelik sadece hastalık sırasında değil, enfeksiyon geçtikten bir süre sonra daha iştahsızlık devam eder. Bu nedenle çocuğun her zamanki kadar yemek yiyemeyeceğini aklınızdan çıkarmayın. Yumuşak, sulu, muhallebi kıvamında gıdalar verin. Çocuk, hastalığı tamamen atlattıktan sonra kaybettiği enerjiyi yerine koyar, bu nedenle az yemesi konusunda paniklemeyin. Fakat sık sık uzun süre devam eden ateşli hastalıklar geçiren çocuklarda kalıcı kilo ve boy eksiklikleri görülebileceğini de aklınızda tutun.

 

Anne Sütü Alan Bebeklerde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebek normale göre daha az beslense de mümkün olduğunca emzirilmeli. Hastalığı geçirdikten sonra bebek eksik enerjisini alır. Annesinin memesini ememeyecek kadar ağır hastalığı olan bebeklere gerekirse hastanede damar yolu açılıp damardan sıvı beslenme uygulanabilir.

 

Biberon Kullanan Bebeklerde Neler Yapılmalı?

Eğer anne emziriyorsa mamanın yanı sıra bebeğini mümkün olduğunca emzirmeli. Anne sütü yoksa mamaya devam etmeli. Bebek sık aralıklarla azar azar beslenmeli. Bunların dışında bebeğin beslenmesinde büyük bir değişiklik yapılmasına gerek yok.

 

Ateşle Birlikte İshal Varsa Özel Bir Beslenme Olmalı Mı?

İshal olan çocuklarda sıvı kaybı söz konusudur. Aynı zamanda ateş çıktığı için daha fazla enerjiye ve sıvıya ihtiyaç duyulur. Bu nedenle çocuğun mümkün olduğu kadar sıvı alımı artırılmalı. Genel durumu kötüyse mutlaka hastayı hastaneye yatırarak damardan sıvı tedavisi başlanmalı.

Özellikle çocukta kusma yaşanırsa vakit kaybedilmemeli. Ancak daha hafif seyreden ateş ishal tablolarında çocuğa ayran türü içecekler vermek, hatta doktorun yazacağı ORS (içinde su ve tuz bulunan karışımlar) içirmek yararlı olacaktır.

Basın Yansımaları:  msn posta cnnturk


Kullanıcılar bunları da aradı:

 

 

Yayın Tarihi : 04/01/2022