Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim?


Yeditepe Üniversitesi Bağdat Caddesi Polikliniği Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Tuba Coşkun, Anne babaların doğumdan sonra en çok merak ettikleri ''Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim?'', ''Bebeğim Üşüyor mudur?'' gibi merak edilen soruları yanıtladı.

Anne babalar genellikle bebeklerini nasıl giydirmeleri konusunda kararsız kalırlar ve bebeğim üşür endişesiyle tam tersi olarak gereğinden fazla giydirirler. Yenidoğan  bebeklerin henüz ter bezleri gelişmediği için ortam ısısı artıkça terleyemezler ve bu nedenle sıcak onları rahatsız eder, huzursuz olurlar, ağlamaları artar. Bulunduğu ortamın ısısının 22-23C  derecede ve nem oranının %50-%60 arasında olması önerilir. Yenidoğan bir bebeğin giyim şekli ortamın sıcaklığına göre ayarlanabilir olmalıdır. Yani oda sıcaklığı arttıkça bir kat azaltılabilmeli veya  ısı azaldıysa bir kat artırılabilmelidir. Normal doğum tartısıyla doğmuş bir bebek sizden bir kat fazla giyinmesi yeterlidir. Özellikle tek kat kalın bir giysi yerine ince kat kat giydirmek daha doğrudur.

Bebeklerde ısı kaybı sıklıkla başından olduğu için yenidoğan döneminde başı korumak önemlidir. Eller ve ayaklar sıklıkla soğuktur ve aileler genellikle bebeğin üşüdüğünü zanneder. Ancak bebeğinizin üşüyüp üşümediğini doğru değerlendirmek için ensesine bakmanız yeterli olur eğer soğuk değilse üşümüyordur.

Uyku esnasında bebekler soğuğa daha duyarlıdır. Bu nedenle uykuda  kontrol edilmek gerekir. Sık nefes alıp vermesi veya huzursuz olması üşüdüğünü gösterebilir. Uyurken  yüzünü kapatıp solunumunu engelleyebileceği için üzerine battaniye veya her hangi bir örtü örtmek uygun değildir. Bu açıdan en uygunu   ortam ısısına göre kalınlık dereceleri olan uyku tutulumlarını kullanmaktır.

 

Formu doldurun, biz sizi arayalım:


Kullanıcılar bunları da aradı:

Yayın Tarihi : 18/03/2020