Beklenen An Geldi, Doğum Başlıyor!

Belki henüz doğum tarihiniz yaklaşmadan doğum şeklinizi belirlediniz belki de yalnızca akışa, bebeğinize bıraktınız...Peki ya sabırsızlıkla beklenen an kendini gösterdiğinde hangi işaretin ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Hangi sancının gerçek hangisinin yalancı olduğunu karıştırmaktan endişe ediyorsanız uzmanımız gerçek doğum sancılarındaki kasılmaların düzenli ve öngörülebilir bir şekilde olduğunu belirtiyor.

Normalde gebelik 9 ay 10 gün yani 40 hafta süren bir süreçtir. Bebek büyüdükçe annenin diyaframı üzerindeki baskı artar ve anne daha zor nefes almaya başlar. Doğum yaklaştığında ise 38. haftada bebek doğum kanalına doğru ilerler. Bu yer değişiminin diyaframdaki baskıyı azaltacağını ve annenin doğuma yaklaştıkça bir rahatlama hissedip, daha kolay nefes almaya başlayacağını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gazi Yıldırım, doğumun başlamasına dair diğer noktaları da  paylaşıyor.

 

Düzensiz Sancılar Düzenli Gelmeye Başlıyor

Normalde rahim ağzını kapatan bir mukus tıkacı vardır Doğum başladığında en erken rahim ağzının yumuşamasına bağlı olarak bu mukus tıkacı düşer. Annede. Halk arasında nişan gelmesi olarak adlandırılan bir akıntı meydana gelir.

Doğum yaklaştıkça annede küçük ve düzensiz olan sancılar düzenli ve seyrek olarak gelmeye başlar. Normal doğum belirtileri içinde en çok bilinen bu sancılar 35 haftadan itibaren başlarlar. Gün içerisinde kısa süreli şekilde görülebilir Braxton-Hicks kasılmalar denir. Bu kasılmalar, doğum yandaştıksa şiddetlenir ve sancı süreleri uzan

Her zaman sancı olmasa da, en çok bilinen doğum bilirlerinden birisi de su gelmesi olarak adlandırılan aşama yaşamı'. Kasılmalar neticesinde yırtılan kese içinde bulunan su annenin vücudu tarafından dışarı atılır. Oturduğu yerde göllenme veya idrar kaçırmış gibi ılık bir su bacaklardan akar Bazen sancılar başlamadan kese delinebilir ve sürekli bir sıkıldık da olabilir. Buna da dikkat etmek gerekir.

Doğurmak üzere olduğunuzun en büyük işareti düzenle rahim kasılmamanın başlamasıdır. Başlangıçta bu erken kasılmalar menstruel kramp ya da bel ağrısı gibi hissedir 20 da 30 dakika aralıklarla gerçekleşir. Ağrı ya da kramp giderek daha şiddetlenir ve daha uzun sürer. Kasılmalar da daha sıklaşır ve üç ila beş dakikada bir olmaya başlar. İşte düzenle sancılar başlamışsa bebeğiniz geliyor demektir:

Bir diğer işaret de bebeğin kafasının doğum kanalına inmesi ile güçlü tuvalete çıkma hissi gelmesidir. Bu belirti varsa doğum yaklaşmış demektir. Özellikle üst karın ve diafram-mide hizasında bebeğin aşağı inmesine bağlı bir rahatlama olur. Bu doğumun yaklaştığının bir işaretidir.

Ve Hastane Vakti

Nişan gelmesi veya rahim ağzının açılması sırasında adet kanı kadar bir kanama olabilir. Daha fazla kanama olduğunda çok ivedilikle gidilmesi gerekir_ Su gelmesi aksi ispat edilene kadar her zaman hastaneye gidilmesini gerektirir.

İlk doğumlarda genelde sancılar 10.20 dakikada gelene kadar her şey yolunda ise evde çekilebilir. Ama sancılar daha sıklaşırsa bulunduğunuz şehrin trafik yoğunluğunu da dikkate alarak hareket etmek ve belki de 30 dakikada bir gelince ve trafiğin yoğun olduğu saatlerde iseniz erken girmeniz iyi olabilir. İkinci doğum veya sonraki doğumlar ilkin göre çok daha hızlı olduğundan, sancılar düzenli olmaya başladığımda hemen gitmekte fayda vardır. Daha önce sezaryen olunmuşsa veya rahimden fazla sayıda miyom alınmışsa da sancılar oluşmaya başlarken gitmek gerekir. Gebelik 37 haftadan daha önceyse ve sancılar başladıysa ve plasenta denilen bebeğin eşinin rahim duvarına yapışıldığından şüpheleniyorsa hekim de uyarılarak hemen gidilmelidir.Anneler, Sakinliğinizi Koruyun

Öncelikle sakin ve huzurlu olmalı ve tehlike işaretine (kanama-şiddetli ve daimi ağrı ve su gelmesi) bakmalıdır. Bunlar yoksa telaş etmeden sükûnetle hareket etmek ve hekimini veya aramalıdır. Daha önce hazırladığı bebek ve doğum eşyaların' alıp dikkatli bir şekilde, gitmelidir Sancı başladığı zaman eğer ciddi bir katlama veya çok şiddetli ağrı yoksa hastaneye ulaşmak için ambulansa gerek yoktur.

 

Hangisi Gerçek Hangisi Yalancı Sancı?

Yalancı sancılar gerçek sancılar ile çok karıştırılır. Gerçek doğum sancısında kasılmalar düzenlidir ve öngörülebilir bir şekildedir. Kasılmalar gittikçe daha sık, daha uzun ve daha güçlü olur. Her kasılma önce sırtın alt kısmında hissedilir sonra on ve alt kısımlar ve kasığa yayılır. Yürüme-yatma veya pozisyon değişikliği kasılmalarda azalma veya durmaya yol açmaz. Kan gelebilir. Membran yırtılması olabilir. Yalancı sancılarda bunlar olmaz. İdrar kaçırma sıklıkla su gelmesi ile karıştırılabilir. İdrar kaçırma tek seferliktir ama su sürekli akar. İdrarda az su gelmesinde büyük miktarda sıvı boşalır. 

Sorularınız için tıklayabilirsiniz


 Kullanıcılar bunları da aradı:

 

Yayın Tarihi : 08/10/2020