Böbrek Nakli Ameliyatında Yatış Ne zaman yapılır?


Özel durumlar dışında ameliyattan bir gün önce yatış yapılır. Gece yarısından sonra ağızdan beslenme kesilir. Ameliyat öncesi gece bağışıklık baskılayıcı tedavi başlanır. Böbrek nakli olmak üzere yatan hastanın yakınları bilmelidir ki bu süreç bağışıklık baskılayıcı tedavilerle gideceği için standart bir hasta ziyareti süreci söz konusu değildir. Dışardan gelecek ziyaretçilerin enfeksiyon riskini artırdığı açıktır. Bu nedenle yatış öncesi hasta yakınlarının bu anlamda bilgilendirilmeleri önemlidir. Hastaneye gelseler bile hasta odasına girmelerine izin verilmez. Ameliyat sabahı önce böbrek vericisi, sonra böbrek alıcısı ameliyata alınır. Hastalar odadan çıktıktan sonra ameliyathaneye transfer edilir. Anestezi ekibimizce tüm dosyaları tekrar gözden geçirilerek kontrol edilir ve gerekli hazırlıkları takiben hastalar uyutulur. Böbrek nakli olan hasta bir gece yoğun bakımda kalır. Uyanıktır sadece yakın takip amacıyla yoğun bakımda tutulur. Ertesi sabah tüm sonuçları ve muayenesi sonrası servise alınır

Böbrek vericisi kapalı yöntemle ameliyat edilir. Ameliyat sonrası anestezi ekibince uygun olduğu anda servise yönlendirilir. Ameliyat akşamı kaldırılıp yürütülür, nefes egzersizi başlanır. Böbrek vericileri 2-3 gün yatış sonrası taburcu edilirken, böbrek alıcıları ortalama 7 gün yatar. Böbrek vericisi taburcu olduktan bir hafta sonra kontrole çağrılır. Daha sonrası için uygulanacak kontrol zamanlaması planlanır. Böbrek vericileri ameliyatları sonrası düzenli bir ilaç kullanımına ihtiyaç duymazlar. İşlerine geri dönerler. Beslenmede sağlıklı beslenme sınırları içerisinde kalmak kaydıyla yasakları yoktur.

Böbrek alıcılarına 2.günden itibaren ilaç eğitimi başlanır. Taburcu öncesi yatış süresince verilen eğitim organ nakli koordinatörü tarafından bütünlüklü olarak tüm detayları ile gözden geçirilerek tamamlanır.


Kullanıcılar bunları da aradı:

 

Yayın Tarihi : 03/02/2020