Beslenme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?Böbrek nakli sonrası beslenmede ilaçlara etki eden bazı besinler, “greyfurt başta olmak üzere” kesinlikle yasaktır. Çünkü, kullanılan bağışıklık baskılayıcı bir ilacın kan düzeyinde belirgin yükselmesine neden olabilmektedir.

Aktarlarda yapılmış bitkisel karışım çayları çok farklı bitkiler içerebildiğinden bilinemeyecek etkileri açısından önerilmemektedir. Sağlıklı beslenme sınırları içerisinde, ağırlıklı olarak zeytinyağlı Akdeniz mutfağı önerilir.

Kreatinin değerlerinin normale gelmesi ve kullanılan kortizol ilacı nedeniyle belirgin bir iştah artışı söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle iştaha aldanmadan beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Kilo almanın ek sağlık sorunlarını davet edebileceği unutulmamalıdır. Şekerli gıdalardan, hamur işlerinden ve tuzdan uzak durmak gerekir. Salata tüketimi en faydalı beslenme alışkanlığıdır. Ancak salatalık malzemelerin iyi yıkanması, sirkeli suda bekletildikten sonra kullanılması son derece önemlidir. Dışarda açıkta satılan gıda ürünleri tüketilmemelidir.


Kullanıcılar bunları da aradı:

Yayın Tarihi : 23/01/2019