Burun estetiği olmuş ama mutlu olmamış kişilerde profil sorunu vardır

Burun estetiği olmuş ama mutlu olmamış kişilerde profil sorunu vardır
29-03-2010

 

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik Cerrahi “Burun, alın, dudak, çene ucu ve çene altından oluşan beşli yapı değerlendirilmeden ya da uyumlu hale getirilmeden burun estetiği eksik kalır. O nedenle burun estetiği olmuş ama mutlu olamamış kişilerde ya profil sorunu ya da yüzde uyum sorunu vardır” diyor.


Profil estetiği ne demektir?

Tek bir yapının güzelliği değil, denge ve harmoninin önemi yüz estetiğinde daha önemlidir. Son yıllarda daha da iyi anlaşılan bu kavram özellikle burun estetiğini de etkilemiş durumda. Tek başına burun estetiğinin dar bir bakış açısı olduğu, burnun komşuları ile değerlendirilmesi trendi 2010 yılında oldukça popüler olacak görünüyor. Bu durum özellikle profil estetiğinde ayrı bir anlam kazanıyor. Burun, alın, dudak, çene ucu ve çene altından oluşan beşli yapı değerlendirilmeden ya da uyumlu hale getirilmeden burun estetiği eksik kalacaktır. Burun ve bu yapılar sadece profilde uyumlu bir siluet oluşturmakla kalmazlar. Birbirleriyle oransal uyum içinde olmalıdırlar. Örneğin, burun ucu yüksekliği dudak üstü mesafe ile aynı olursa en ideal oran yakalanmış olur.

Burun çirkinliği yerine yüzde uyum sorunu ya da harmoni bozukluğu kelimeleri daha çok tercih edilmeye başlandı. Profil estetiği özellikle bu kavramın kullanıldığı estetik yöntemlerinden birisi.Profil estetiği için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Burun estetiği için başvuran kişide öncelikle profil analizi yapılmaktadır. Alın kavsi, alın burun birleşme yeri, burun, burun dudak mesafesi, dudakların hacmi ve biçimi, alt çene ucunun yeri, çene altı açısının durumu ve bu bölgedeki yağ dokusu incelenir. Bilgisayar analizinde profili oluşturan bu yapılar düzeltilerek kişiye gösterilir. Bazen de kişinin profil heykeli yapılarak sorunu üç boyutlu değerlendirme şansı verilir.Profili etkileyen birkaç yer varsa hepsini aynı anda düzeltiyor musunuz?

Profili oluşturan tüm yapılarda sorunu olan bir kişide aynı anda hepsine müdahale mümkündür. Alın çökükleri dolgu ile giderilir, burun estetiği yapılır, dudak hacmi ve şekli hücre enjeksiyonu ile yeniden oluşturulur ve çene ucuna implant ya da dolgu yerleştirilir. Çene altı yağ dokusu var ise lazerle eritilebilir ya da mililiposuction ile çene boyun açısı oluşturulur. Sonuç son derece uyumlu profil silueti olarak çıkar. Dişler arasında kapanma sorununun olduğu durumlarda ise, öncelikle çene iskeleti ile ilgili tedavinin yapılması gereklidir. Özellikle üst çene iskeletine yönelik girişimlerde burnun şekli değişir. Burnu daha iyi değerlendirebilmek için 1 yıl kadar beklemek gerekebilir.

Zayıf, küçük ve geride çenesi olan bir kişiye burun estetiği yapılırsa burun güzel olsa bile kişinin ameliyat olduğu belli olur. Küçük ve geride çeneye burnu uydurmaya çalışmak doğal sonuç vermez. Profil estetiği uygulanan bir kişide burna yapılacak girişimler de basitleşir. Bazen küçük dokunuşlar ile burun uyumlu profile uydurulur. Burun estetiği olmuş ancak hala mutsuz olan kişilerin çoğunda profil sorunu ya da yüzde uyum sorunu vardır.

Yayın Tarihi : 30/12/2019
/**/