Depremde Çanta Değil, Yaşam Üçgeni Kurtarır

Deprem çantası uygulamasının vakit kaybıyla ölümlere yol açabileceğini belirten Ferudun Çelikmen, “Ezilse de yok olmayacak eşyanın yanında oluşacak yaşam üçgeninde cenin pozisyonu alın” dedi.1999 yılındaki Marmara Depremi sırasında pek çok insanı enkazdan çıkartarak Türkiye’nin en güvenilir arama kurtarma derneği AKUT’un kurucu başkanı Mustafa Ferudun Çelikmen, deprem anında yapılması gerekenleri anlattı. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Acil Tıp Uzmanı Dr. Öğr. Ü. Mustafa Ferudun  Çelikmen şu uyarılarda bulundu:

“İlk sarsıntı sırasında 10-15 saniye içinde, denediğiniz eylem planını uygulamaktan başka şansınız yok. Kaçabilecek yerdeyseniz, deprem çantası gibi ayak bağlarını aramadan sevdiklerinizle dışarı kaçın. En hazırlıksız anınız gece uykusunda bile, zaten yakınınızda olan iki şeyden biri şarjda cep telefonu ve diğeri sudur. Deprem çantası, binası sağlam, kentleşmesi uygun ülkelerde sel, tayfun, deprem gibi felaketlerde mahsur kalanlar için uygundur. En fakir ülkelerde bile depremin yıkıcı etkisinden kurtulan hiç kimse açlıktan ölmemiştir.”

 

Cenin Pozisyonu

Çelikmen, “15 saniye içinde sevdiklerinizi mi kurtaracaksınız, deprem çantası ile enkaz altında kamp kurup Robinson Crusoe hayatı mı yaşayacaksınız? Deprem çantası, sarsıntıda yöneldiğinizde ayağınıza dolanan bir prangadır. Çok katlı binaların üst katlarında bir yerlere koşuşturmak, pencerelerden atlamaya çalışmak ölümcül olabilir. Ezilse bile yok olmayacak ev eşyalarının yanında cenin pozisyonunda hedef küçültmek ezilme olasılığını azaltır. Cenin pozisyonu 40 cm yüksekliğinde bir aralıkta dahi böbrekleri korur, ısı kaybını engeller, şuur kaybında uykuda kalsanız bile en az enerji gereksinimiyle kalp ve solunum sisteminin düzenli çalışmasını sağlar” dedi.

Sağlam Eşyalar

En kötü senaryoda bile yıkılan binanın kolon ve kirişlerinden oluşan yaşam üçgenlerinin hayat kurtardığına dikkati çeken Dr. Çelikmen şöyle devam etti: “1992 Erzincan depreminden beri katıldığımız afetlerde kurtardıklarımızın tamamı yaşam üçgenlerinde hedef küçültenler. Babaanneden kalma çeyiz sandığı, kullanılmayan eşya ve kitaplarla dolu bazalı yatak gibi eşyaların yanında, enkaza dönüşen binada az olan bu yaşama şansı doğru kullanılmış olur. Depremden zarar görmemenin en doğru çözümü ise doğru zemine yapılmış sağlam binalarda yaşamaktır.”

Haberin devamı milliyet.com.tr adresinde...


 

 

 

 

Yayın Tarihi : 21/11/2019