Çocuk Onkolojisi


Çocukluk çağı kanserleri 15 yaş altında görülen kanserlerdir. Görülme sıklığı milyonda 100 - 150 arasında değişmektedir. Erişkinlerde sık görülen akciğer, meme, kolon kanserleri çocuklarda çok nadirdir. Çocukluk çağı kanserleri, erişkin kanserlerinden daha saldırgan davranmaya eğilim göstermektedir. Tüm ölüm nedenleri içinde kazalardan sonra ikinci sıradadır.

Çocukluk çağı solid tümörleri:

  1. Beyin tümörleri
  2. Wilms’ tümörü ve böbreğin diğer tümörleri
  3. Nöroblastom, ganglionöroblastom (böbrek üstü tümörü)
  4. Yumuşak doku sarkomları (kas ve bağ dokusu tümörleri)
  5. Kemik tümörleri
  6. Retinoblastom (göz tümörü)
  7. Germ hücreli tümörler
  8. Hepatoblastom, hepatosellüler karsinom (karaciğer tümörü)
  9. Çocukluk çağının diğer nadir görülen tümörleri

Çocukluk çağı kanserlerinin birçok tedavi yöntemi vardır. Tedavi yöntemi hastalığa ve yayılımına göre farklılıklar göstermektedir. Tedavi yöntemlerinde cerrahi, kemoterapi, radyoterapi, immunoterapi ve kök hücre nakli bulunmaktadır.

 

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Onkolojisi bölümünde 18 yaş altındaki ayakta ve yatan kanserli hastalara tanı ve tedavi hizmetleri sunulmaktadır.

Çocukluk çağında görülen tüm solid tümörler, lenfomalar ve lösemilerin merkezimizde tanı tedavi ve takipleri yapılmaktadır.

 

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanemizde Çocuk Hematoloji-Onkoloji Kliniği poliklinik ve yataklı servisi bulunmaktadır. Yataklı servis 11 odalı olup; geniş, ferah tek kişilik odalar kemoterapi alan çocuklarımız için en ideal koşulları sağlar. Odalarda banyo, tuvalet, klima, mini buzdolabı, dolap, kasa ve refakatçı için dinlenme grubu vardır. Anne refakatında izlem ve tedavi yapılmaktadır.

Ayaktan kısa süreli tedavilerin ve kan transfüzyonlarının yapıldığı ayaktan kemoterapi ünitemizde 5 tedavi ünitesi ve bir yataklı oda mevcuttur.

Çocuk Onkoloji poliklinik hizmetleri sadece kanserli, lösemi ve kan hastalığı olan çocuklarımız için ayrılmış olan ayrı bir poliklinik katında yapılmaktadır.

 

Online Randevu


Kullanıcılar Bunları da Aradı:

Yayın Tarihi : 29/11/2019
/**/