Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, “bilgide en yeni, teknolojide en ileri” kavramlarını, ilgi ve sevgi ile bütünleştirerek hastalarına sunuyor.

Hastanede yenidoğandan erişkin yaş grubuna (0-18 yaş) kadar tüm hastalara Sabah 08:00'den gece 24:00 arasında hizmet veriliyor.
 
Hastalar, bir üniversite hastanesi olmanın bilinç ve sorumluluğunda, konusunda uzmanlaşmış ve deneyimli öğretim üyeleri ile dikkatle değerlendiriliyor. Aile ve çocukla kurulan samimi görüşmelerin yanı sıra, rahatlatıcı ortamda fizik muayene  yapılıyor. Bunun ardından, bilimin ve teknolojinin sunduğu tüm imkanlar ve yeniliklerden yararlanılarak gerekli olan laboratuvar ve  radyolojik tetkikler yapılıyor.

Çocukların ebeveynleriyle kendilerini ev ortamında hissedeceği özel yataklı servislerde tedavileri yapılmaktadır. Hastalar, öğretim üyelerinin denetim ve bakımında; bilgili, güler yüzlü ve  deneyimli hemşirelerle tedavi oluyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bünyesinde, her biri kendi konusunda uzman hekimlerden oluşan alt birimler bulunuyor. Gastroenteroloji, Alerji, Kardiyoloji, Yenidoğan gibi birimler de aynı bilimsel ve sevgi dolu yaklaşımlarla hizmetlerini sürdürüyor.

Yeditepe Üniversitesi  Hastanesi Çocuk Allerjisi Bilim Dalı, 0-18 yaş arasındaki çocukların tüm allerjik hastalıklarında  en ileri teknik destekle,  konusunda uzman ve deneyimli bir ekip tarafından tanı ve tedavinin  yapıldığı  bir bölümdür. Bölümde yapılan tetkikler; allerji deri testleri, kanda bakılan allerji testleri, solunum fonksiyon testleri, allerjen provokasyon testleri, besin testleri, anestezik ilaç testleri, tanı ve tedavisi yapılan hastalıklar; astım, allerjik bronşit, allerjik nezle (saman nezlesi), atopik dermatit (egzema), ürtiker (kurdeşen), besin alerjisi, ilaç allerjisi (anestezik madde allerjisi), kronik öksürük, hışıltılı - hırıltılı bebek, sık tekrar eden solunum yolu enfeksiyonları, allerjik deri döküntüleri ve allerji aşı tedavisidir.

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde erken doğan bebekler ve doğum sonrası sorunlu bebekler, yenidoğan doktoru ve deneyimli hemşirelerden oluşan uzman bir ekip tarafından izlenmektedir.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı, yenidoğan döneminden başlayıp erişkin yaş grubuna kadar olan (0-18 yaş arası) tüm çocukluk çağını kapsayan yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağı, ince ve kalın bağırsaklar, karaciğer, safra kesesi hastalıkları ile bu yaş grubunun her türlü beslenme hastalıklarının tanı ve tedavisi, deneyimli bir ekip tarafından en son teknoloji ile donatılmış ünitede gerçekleştirilmektedir.