Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Sorunları Yazı Dizisi V


Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, çocuklarda geniz eti ve bademcik sorunları ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 

 

Çocuklarda Bademcik Enfeksiyonları Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda bademcik enfeksiyonun tedavisi için olası etken hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Burada hızlı antijen testleri ve kan sayımı sonuçları bize yardımcı olur. Hastanı tekrarlayan boğaz enfeksiyonu ve/veya çevresinde beta mikrobu ile enfekte olmuş bir hasta öyküsü varsa boğaz kültürü de yapılmalıdır. Özellikle küçük çocuklarda yükse ateşin kontrolü için ateş düşürücüler verilir. Etken virüs ise hastanın ateşini düşürmek ve ağrısını azaltmak için ilaç kullanmak, istirahat etmesini sağlamak gibi belirtilere yönelik önerilerde bulunulur. Etken beta mikrobu ise antibiyotik başlanır ve ateş düştükten sonra 3 gün daha antibiyotik tedavisine devam edilir. Antibiyotik tedavisi bittikten 3 gün sonra boğaz kültürü tekrarlanır. Bu mikrobun özellikle çocukluk çağında vücuttan temizlenmesi büyük önem taşır. Bazı hastalarda kalp kapakçıklarına ve böbreklere yerleşebilen beta mikrobu bir çeşit romatizmaya da yol açmaktadır.


Hangi Durumlarda Ameliyat Gerekir?

Ameliyat endikasyonlarını aşağıdaki başlıklar altında gruplayabiliriz.

  1. Sık bademcik infeksiyon geçirilmesi: Son bir yıl içerisinde 4-5 defa ateşli boğaz enfeksiyonu geçirmesi
  2. Tonsil dokusunun tek taraflı büyümesi (Tek taraflı büyüme lenfoma gibi bazı malign hastalıkları düşündürür)
  3. Bademciklerin tıkayıcı etkiye yol açabilecek boyutlara ulaşması.
  4. A grubu beta hemolitik streptekok mikrobunun bademciklerden ilaç tedavisine rağmen temizlenememesi

 

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Nasıl Yapılır? Aynı Anda Gerekirse Geniz Eti de Alınabilir mi? Hangi Anestezi Kullanılır? Ameliyat ne Kadar Sürer?

Çocuk bademcik ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Yetişkinlerde ise öğürme refleksi fazla olmayan uygun hastalarda lokal anestezi ile de yapılabilmektedir. Çocuklarda aynı operasyonda gerekiyorsa geniz eti de alınabilir. Bademcik ameliyatının süresi kullanılan tekniğe göre 30 dakika ile 1 saat arasında değişir. Temel uygulama bademcik dokusunun çevresindeki kas dokusundan ayrılarak alınmasıdır. Bu işlem makas ve forseps gibi cerrahi aletle kullanılarak yapılabilir. Günümüzde kanamayı azaltmaya yönelik teknikler geliştirişmiş olup thermal welding, radyofrekans ve koblatör (plazmar) bunlardan bazılarıdır. Bu tekniklerdeki farklılıklar dokuyu ayırırken kullandıkları enerjinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Thermal welding tekniğinde dokuları ayırmak için ısı enerjisi kullanılırken, radyofrekansta ses dalgaları ve koblatörde plazma enerjisi kullanılır.

 

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Ağrılı Bir Ameliyat mıdır?

Ameliyat sonrası bademciklerin bulunduğu bölge açık yara olarak kalmaktadır. Buraya yiyecek ve içeceklerin teması ağrıya yola açar. Doku iyileştikçe ağrı azalır. Çocuklarda yara iyileşmesi hızlı olur.

 

Ağrıyı Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Ağrı kesiciler ameliyattan sonraki ilk günlerde rutin kullanılır. Sonraki günlerde ağrı olunca verilmesini isteriz. Soğuk içecekler ve dondurma ameliyat sonrası dönemde ağrıyı azaltıcı etkiye sahiptir.

 

Çocuk Ne Kadar Süre Sonra Toparlanır?

Çocuk bademcikleri kapsül yapısını korudukları için etraftaki kas dokusunu travmatize etmeden çıkartılmaları mümkün olmaktadır. Çocuklarda iyileşme genellikle 1 hafta- 10 gün sonra tamamlanır. Bademciklerin alındığı bölge ilk günlerde beyaz renkli bir doku ile kaplanır. Bu iltihap dokusu değildir. Daha sonra ağız mukozasındaki dokuya benzeyen pembe renkli bir doku ile yer değiştirir ve iyileşme tamamlanır.

Basın Yansımaları: posta.com


Kullanıcılar bunları da aradı:

 

Yayın Tarihi : 15/04/2021