Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Sorunları Yazı Dizisi IV


Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, çocuklarda geniz eti ve bademcik sorunları ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 

 

Bademcikler Ne İşe Yarar?

Bademcikler bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Dil kökünün sağ ve sol taraflarında yer alır. Bir kapsülle çevrelenmiş lenfoid hücreler topluluğudur. Doğumda her insanda vardır. Mikroplarla karşılaştıkça bademciklerde yer alan hücreler lenfosit ve antikor oluştururlar. Böylece vücut, ilk defa karşılaştığı ve zarar verebilecek mikroorganizmalara karşı kendini korumayı öğrenir.

 

Çocuklarda Bademcik İltihabının Sebepleri Nelerdir?

Genellikle bakteriler ve virüsler bademcik iltihabına yol açarlar. Çocukluk çağında bakterilerin etkisi -30 olarak bildirilmiştir. En sık tespit edilen bakteri A grubu beta hemolitik streptekoktur.

 

Bademcik İltihabında Belirtiler Virüs ve Bakterilere Göre Farklı mı?

Her ikisinde de hastanın yakınması boğaz ağrısı ve halsizliktir. Beta mikrobunda bademciklerin üzerinde beyaz renkli dokular oluşur. Bu görüntüyü enfeksiyoz mono ve adenovirus enfeksiyonlarında da görebilmekteyiz. Ancak kan sayımında lenfosit sayıları ve periferik yaymada kan hücrelerinin görüntüsü ayırıcı tanı yapmamıza yardımcı olur. Hızlı strep A testi ile de 15 dakika içerisinde boğazda beta mikrobu olup olmadığını öğrenebiliyoruz. Bu arada hasta ile aynı evde ya da yakın çevresinde boğaz enfeksiyonu geçiren kişiler varsa etken mikroorginazmanın bilinmesi tanı için faydalı olur.

Bazı Çocuklar Neden Sık Bademcik Enfeksiyonu Geçirir?

Çocuklar mikroplarla yeni karşılaşmaya başladıkları oyun ve okul çağı dönemlerinde sık sık hasta olurlar. Vücutları her hastalıkta mikropları tanır, bundan sonraki karşılaşmada söz konusu mikroba göre savunma sistemini şekillendirdiği için daha hafif geçirir, ya da hastalanmaz. Kişilerin bağışıklık sistemleri vücutlarındaki diğer organlar gibi kişiden kişiye genetik farklılıklar gösterir. Bazı insanların bağışıklık sistemleri güçlü değildir ve aynı enfeksiyonu defalarca aynı şiddette geçirebilir. Bir diğer faktör alerji ya da reflü nedeniyle boğazdaki dokunun bozulması ve mikropların buradaki koruma bariyerlerini aşarak kolayca enfeksiyona yol açabilmesidir. Ayrıca ailede A grubu beta hemolitik streptokok taşıyan bir bireyin varlığı yetişkinlerde semptoma yol açmayabilirken çocuklarda genellikle kronik bademcik iltihabına yol açar.

 

Buzlu İçecekler ya da Dondurma Bademcik Enfeksiyonu Yapar mı?

Bademcik enfeksiyonuna mikroplar neden olur. Soğuk yemek ya da içmek kronik faranjiti olan kişilerde boğaz ağrısına yol açabilir.  Burada boğazın arka tarafındaki dokunun duyarlılığı söz konusudur.

Basın Yansımaları: posta.com


Kullanıcılar bunları da aradı:

 

Yayın Tarihi : 15/04/2021