Çocuklarda COVİD-19 Aşılanması


Bilindiği üzere Aralık 2020’de MRNA aşıları yetişkinlerde acil kullanım izni almıştı ve bunlardan bir tanesi de Biontech aşısıydı. Mayıs 2021’de ise 12 yaş üstü için iki doz kullanım izni çıktı ve 26 Ekim de ise 5-12 yaş için acil kullanım izni çıktı. Çocuklarda COVID-19 aşılarıyla ilgili Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya konuyla ilgili ailelerin merak ettiği konularda önemle bilgiler verdi.

18 yaşın yoğun olarak aşılandığı dönemden sonra COVID-19 hastalığının küçük çocuklarda sık görülmeye başlandığını hatırlatan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Tıbbi Mikrobiyoloji ABD Başkanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya, “Tüm dünyada Ağustos-Eylül ayında 5-14 yaş grubundaki çocuklarda COVID-19 hastalığının dört katına çıktığı ve çocukların yaşamlarını kaybetmelerine neden olan enfeksiyonlar arasında ilk 10’un içine girdiği raporlandı” dedi.Kronik Hastalığı Olan Çocuklarda Hastaneye Yatışlar Daha Fazla

Çocuklarda da post COVİD sendromu, yani hastalık geçirildikten sonra ortaya çıkan komplikasyonların da bu dönem tanımlandığını söyleyen Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya,  özellikle astım, diyabet, obezite gibi kronik hastalığı olan çocuklarda  COVID 19 nedeniyle hastaneye yatış oranlarında artış gözlenmeye başladığını söyledi. Prof. Dr. Topkaya şu bilgileri verdi:

“Sonbahar ayları ile birlikte okulların açılması diğer viral enfeksiyonların da artması nedeniyle COVID-19 çocuklarda ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaya başladı. Bionteck aşı çalışmalarının Faz1, Faz 2 ve Faz 3 çalışmaları bu yaş grubu için tamamlandı. Ve 5-12 yaş için üç hafta ara ile iki doz Bionteck aşısı uygulanması acil kullanım izni aldı.

Faz1’de 49 çocukta etkinlik çalışmaları yapıldı ve aşı etkili bulundu. Faz2’de ise 1500 çocukta güvenlik çalışmaları yapıldı ve Biontech aşısının kısa dönemde bu yaş grubunda yan etkisi olmadığı, üç aylık dönemde de miyokardit, perikardit gibi yan etkilerin olmadığı raporlandı.

Faz çalışmalarını tamamlayan aşı için 5-12 yaş arası da uygulanması açısından güvenli ve bu yaş grubunun aşıyı çok rahat tolere edebildiği raporlandı. Buşekilde 26 Ekim itibari ile 5-12 yaş için de acil kullanım izni aldı.”


Kullanıcılar Bunları da Aradı:

Yayın Tarihi : 01/11/2021