Çocuklarda Obeziteyi Etkileyen Faktörler


Genetik Faktörler

Anne ve babanın her ikisi birden obez ise çocukta obezite gelişme ihtimali yüzde 80 iken, sadece bir ebeveyn obez ise bu ihtimal yüzde 40’a düşer. Fazla kilodan kurtulmak ve kilo kontrolünü sağlamak için fiziksel aktivitenin arttırılması yani alınan enerjinin harcanması gerekmektedir. Obez çocukların ailelerinde de fiziksel aktivitenin az, beslenme alışkanlığının yanlış olduğu gözlemlenmektedir.

 

Çevresel Faktörler

Kentlerde yaşayan çocuklarda fiziksel aktivitenin kısıtlanmasına ek olarak, fazla miktarda kalorili yiyeceklerin tüketildiği gözlenmektedir. Bu iki koşul birleştiğinde obezite riski ciddi olarak artmaktadır. Fiziksel aktivite azlığının en önemli iki nedeni televizyon ve bilgisayar başında geçirilen sürenin fazla olmasıdır.

 

Beslenme

Obez çocukların çoğu aslında yaşıtlarına göre daha fazla yemek tüketen çocuk değil daha az enerji harcayan çocuklardır. Düşük enerji tüketimi en önemli risk faktörüdür. Beslenme sıklığının azalması ancak bu öğünlerde yüksek kalorili, karbonhidrat ve yağdan zengin beslenme kilo alım riskini daha da artırmaktadır. Özellikle, gofret, çikolata, cips, patates kızartması ve hazır meyve suları şişmanlığı gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

 

Hormonal Faktörler

Tiroid bezi hastalıkları, böbreküstü bezi hastalıkları veya bazı genetik bozukluklara bağlı obezite gelişebilmektedir. Bu durumlar çok sık görülmemekle beraber her obez çocuğun bir çocuk endokrinoloji doktoru tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.


Kullanıcılar Bunları da Aradı:

Yayın Tarihi : 26/11/2019