Çocuklarda Tiroid Bezi Hastalıkları


Tiroid bezinin vücuttaki görevi tiroid hormonu yapmak ve salgılamaktır. Normal boyutlardaki tiroid bezi boyunda görülmez. Ancak boyutları arttığında elle hissedilebilir ve dışardan fark edilebilmektedir. Bu duruma, yani tiroid bezinin büyümesine guatr adı verilmektedir.

Tiroid hormonları (TSH, sT4, sT3) büyüme gelişme, ısı oluşumu ve metabolizma üzerinde etkilidir. Ayrıca ilk 2 yaşta zekâ gelişimi için çok önemlidir.

Guatrda tiroid hormonları normal, yüksek veya düşük olabilmektedir. Tiroid bezinin çok çalışmasına hipertiroidi denilmektedir. Zayıflama, sinirlilik, çarpıntı, ellerde titreme ve ishal gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Tiroid bezinin az çalışmasına hipotiroidi adı verilmektedir. Çabuk yorulma, hareketlerde yavaşlama, üşüme, kabızlık, saçlarda dökülme, uykuya meyil ve kavrama güçlüğü gibi belirtiler gözlemlenmektedir.

Guatr yani tiroid bezinde büyüme olmadan da hipertiroidi veya hipotiroidi sorunu görülebilmektedir. Bu nedenle yukarıda belirtilen şikâyetler görüldüğünde en kısa sürede çocuk endokrinoloji uzmanına başvurulmalıdır.


Kullanıcılar Bunları da Aradı:

Yayın Tarihi : 26/11/2019