Çocukları COVID-19’dan Koruma


Covid-19 Pandemisiyle mücadele devam ederken bireysel olarak alınması gerekenler önem taşıyor. Ancak özellikle ebeveynler çocuklarını korumak konusunda endişe edebiliyor.

Bununla birlikte çocukların hastalığı kapmaktan öte yayma riski yüksek olduğundan çocuklar ve gençler için gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.

 

Çocukları Güvende Tutacak Önlemler

  • Çocuklara Hijyen Kurallarını Öğretin

Ellerini doğru şekilde yıkamasını öğretin ve ellerini doğru şekilde yıkadığından emin olun

Covid-19’dan korunmak adına alınacak önlemlerin başında doğru el yıkamak geliyor. Bu nedenle öncelikle çocuklara el yıkamanın önemini anlatın ve ellerini 20 saniye boyunca su ve sabunla nasıl yıkaması gerektiğini öğretin. Yemeklerden önce ve sonra, halka açık yerlerde bulunduktan sonra mutlaka ellerin yıkanmasını sağlayın. Suyun bulunmadığı yerlerde el dezenfektanı kullanarak ellerin üzeri ve parmak araları da dahil olmak üzere elin tamamına yedirilmesini sağlayın.

 

Sizin de ellerinizi gerektiği durumlarda yıkamanız onun bu alışkanlığı edinmesini kolaylaştıracaktır.

 

Kirli elleriyle yüzlerine dokunmamalarını sağlayın

Bir çocuğa bunu yaptırabilmek her ne kadar zor olsa da ellerini yıkamadan ağız, burun ya da gözlerine dokunmamaları gerektiğini çocuklara anlatın.

Herhangi bir nedenle burnu kaşınırsa bunun için mutlaka mendil kullanmaları ve sonrasında da atmalarını gerektiğini öğretin. Hapşırma ve öksürme sırasında mutlaka mendil kullanmalarını, sonra bunu atmalarını sağlayın.

  • Bağışıklığı Güçlü Tutun

Düzenli ve dengeli beslenmesini sağlayın

Bağışıklık sisteminin zayıflamasının en önemli nedenlerinden biri kötü beslenmek ve hareketsiz bir yaşam sürmektir. Bu nedenle çocukların da düzenli ve dengeli beslenmesini sağlayın.

Haftada en az üç gün balık yemek, beslenmede kuru baklagillere ağırlık vermek, mevsim sebzeleri yemek, süt ayran, yoğurt, kefir gibi hayvansal gıdaları tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirmede önemlidir. Düzenli fiziksel aktivitede bulunmasına yardımcı olun. Açık havada yürüyüş, koşma, bisiklet kullanımı çocuklar için eğlenceli aktivitelerdir.


Uyku düzenini değiştirmeyin

Uyurken salgılanan serotonin hormonu enfeksiyonlara karşı bağışıklık yanıtını hızlandırır. Bu nedenle çocukların yaş gruplarına göre yeterli sürede uyumasına dikkat edin. Uyku düzenini mümkün olduğunca değiştirmemeye çalışın.


Yeterli miktarda su içmesini sağlayın

Su vücut direncinin artırılmasında ve bağışıklığı güçlü tutmakta çok önemlidir. Bu nedenle çocukların gün içinde bol su tüketmesini sağlayın.

  • Kapalı Alanlara Götürmeyin

Kalabalık ortamlarda yüzeylere dokunmamasını sağlayın

Kapalı, kalabalık alanlara gitmemeye çalışın. Özellikle alışveriş merkezi gibi kapalı alanlardan çocuklarınızı uzak tutun. Çocuklara bunu anlatabilmek güç olabileceği için yaratıcı çözümler üretmeye çalışın. Ortak kullanımlardaki koltuk ya da masaları da kullanmadan önce kolonyalı mendille silmek de yarar sağlayacaktır.

Hasta kişilerden uzak tutun

Çocukların hapşırma, öksürme gibi belirtileri olan kişilerin yakınlarında olmamalarını sağlayın. Mutlaka koruyucu önlemleri alın.

 

  • Misafirlerinizi Mutlaka Uyarın

Dışarıdan gelen misafirlerden ellerini yıkamalarını isteyin

Ayrıca, insanlarla el sıkışmayın ve öpüşmeyin.

 

Ailede hasta biri varsa maske kullandırın

Aileden birinde ateş ya da öksürük varsa mutlaka maske kullanmasını sağlayın, el yıkamaya daha çok özen gösterin. Hasta kişilerin çocuğunuzla mümkün olduğunca temasını engelleyin.

Açık Alanlara Çıktığınızda Bunlara Dikkat Edin

Her ne sebeple olursa olsun dışarıya çıkıldığında çocuklara mutlaka maske takın.

Çocuklar, mümkünse evin bahçesinde oynatın. Oyun parkı gibi kalabalık ve ortak kullanıma açık alanlarda fiziksel mesafe kurallarına uyun.

Site gibi ortak alanların kullanıldığı yerlerde ise çocukların da oynarken fiziksel mesafe kurallarına uymasına dikkat edin.

Çocuklar birbirleriyle temas ederse mutlaka ellerini temizleyin. Sitelerdeki oyun parklarının düzenli temizlendiğinden emin olun. Çocukların ellerini düzenli aralıklarla el dezenfektanı ile temizleyin.

Maskeler eve geldikten sonra mutlaka uygun şekilde çıkararak atın. Mümkünse çocuklara duş aldırın. Değilse ellerinin ve yüzünün su ve sabunla temizlenmesini sağlayın.

 

Ona Rol Model Olun

Koronavirüs tehlikesi ile tüm insanlar kaygı ve endişe içindeyken çocuklar da ailelerinden onları rahatlatacak açıklamalar bekliyor. Ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli davranmaları gerekiyor.

Her ebeveynin çocuklarını düşünmesi, dolayısıyla onlar için kaygılı olmaları son derece doğal bir insani davranış. Ancak özellikle içinde bulunduğumuz bu dönemde ebeveynler stres ve kaygılarını çocuklarına göstermemek için farklı tutum ve davranış içinde bulunabiliyor. Bazen de nasıl davranmaları gerektiği konusunda kararsız kalabiliyor. Bu noktada uzmanlar, ebeveynlerin kaygı

nedeniyle yüzlerindeki ifadeyi çocuklarından saklamamaları gerektiğini söylüyor.

Çünkü çocukların ebeveynlerini kaygılı ya da suratları biraz asık olmasını görmelerinin son derece normal olarak görülüyor. Bunun tam tersine, çocuklara bir şey hissettirmemek için tuhaf bir rahatlık içinde olmak asıl kaygı unsuru olabiliyor. Çocuklar hayatı rol modeli olan büyüklerinin tepkilerinden öğrendikleri için telaşa ve korkuya kapılmadan soğukkanlı davranmaya çalışmak gerekiyor.

Yayın Tarihi : 24/06/2020