Diyabetik Ayak Kliniği

Diyabetik ayak yaraları, diyabetin diğer tüm komplikasyonlarından daha fazla hastane yatışına neden olmaktadır. Diyabeti olan hastaların yaklaşık olarak yüzde 15’inde ülser gelişmekte ve ülseri olanların ne yazık ki yüzde 12-24’ünde ampütasyon gerekmektedir.

Diyabet tüm gelişmiş ülkelerde travma nedenli olmayan bacak ampütasyonunun bir numaralı sebebidir. Tedavi geciktiğinde ayağında yarası olan diyabetik hasta için ampütasyon kaçınılmazdır. Bacak ampute olduktan sonra diğer bacak için ampütasyon riski 5 yıl için yüzde 50’dir.

Diyabetik ayak yarasına sinir hasarının eşlik ettiği diyabetik yaralarının iyi bir tedavi sonrası tekrar etme olasılığı yüzde 66 iken ampütasyona gitme olasılığı yüzde 12‘dir.

Diyabetik ayak yarası öncelikle bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmektedir, ardından hastanın damarları bir vasküler cerrah tarafından değerlendirilir. Tedavinin en önemli kısımlarından biri olan diyabetin metabolik kontrolü için hasta endokrinoloji ve/veya dahiliye uzmanına yönlendirilir. Yarada enfeksiyon şüphesi varsa gerekli kültürler alınır ve enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından tedavisine başlanır.

Diyabetik yaraların tedavisi bir takım işidir. Diyabetik yaraların tedavisi için, bu takımda Plastik Cerrah, Damar Cerrahı, Endokrinoloji Uzmanı, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Dahiliye Uzmanı, Ortopedi Uzmanı gibi çok sayıda uzmandan oluşan ekip bulunmaktadır.

 

Yayın Tarihi : 11/01/2019
/**/