Diyabetik Ayak Kliniği

Diyabetik ayak yaraları diyabetin diğer tüm komplikasyonlarından daha fazla hastane yatışına neden olmaktadır. Diyabeti olan hastaların yaklaşık olarak %15’inde ülser gelişmekte ve ülseri olanların %12-24’ünde ampütasyon gerekmektedir. Diyabet tüm gelişmiş ülkelerde travma nedenli olmayan bacak ampütasyonunun bir numaralı sebebidir. Tedavi geciktiğinde ayağında yarası olan diyabetik hasta için ampütasyon kaçınılmazdır. Bacak ampute olduktan sonra diğer bacak için ampütasyon riski 5 yıl için %50’dir. Diyabetik ayak yarasına sinir hasarının eşlik ettiği diyabetik yaralarının iyi bir tedavi sonrası tekrar etme olasılığı %66 iken ampütasyona gitme olasılığı %12‘dir.

Diyabetik ayak yarası öncelikle bir plastik cerrah tarafından değerlendirilmektedir, ardından hastanın damarları bir vasküler cerrah tarafından değerlendirilir. Tedavinin en önemli kısımlarından biri olan diyabetin metabolik kontrolü için hasta endokrinoloji ve/veya dahiliye uzmanına yönlendirilir. Yarada enfeksiyon şüphesi varsa gerekli kültürler alınır ve derhal enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından tedavisine başlanır.

Diyabetik yaraların tedavisi bir takım işidir. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde diyabetik yaraların tedavisi için Plastik Cerrah, Damar Cerrahı, Endokrinoloji Uzmanı, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı, Dahiliye Uzmanı, Ortopedi Uzmanı gibi çok sayıda uzmandan oluşan, deneyimli bir ekip bulunmaktadır.

 

Detaylı Bilgi İçin;

02165784220-4221