Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek 4 Öneri

İnsan vücudunu ve sağlığını etkileyen en önemli nedenlerden biri de sıcak-soğuk değişimleri oluyor. Ani değişen hava şartları ve kısa süreli ısı farklılıkları vücudun bu duruma alışmasını zorlaştırıyor. Bu nedenle özellikle mevsim geçişlerinde bazı hastalıklar ilerleyebiliyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı, soğuk algınlığından, mevsim değişikliğine bağlı halsizliğe kadar birçok sorunla baş etmenin bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçtiğini söyledi.

 

Bağışıklık sistemini güçlendirici beslenme önerilerini ise şöyle sıralıyor…

  1. Çörekotu Tohumu: Yapılan birçok çalışma çörekotu tohumunun astım, alerjiler, diyabet gibi birçok hastalıkta etkin olmasının yanı sıra bağışıklık sistemini de kuvvetlendirdiğini gösteriyor. Bunun için 1 çay kaşığı öğütülmüş çörekotu, 1 çay kaşığı bal ile karıştırarak her sabah aç karnına tüketilebilir. Ya da eczanelerde satılan kapsül ya da yağ formları tercih edilebilir.


  2. Beta-Glukan: Enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin aktive olmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemini destekliyor. Amaç bağışıklığı desteklemek olduğunda eczanelerdeki kapsül ürünlerden faydalanılabilir.


  3. Bal: Balın antimiktobiyal ve antioksidan özelliklerine bağlı olarak boğaz ağrısını hafiflettiği, soğuk algınlığı belirtileri üzerinde hafifletici etkisi olduğu biliniyor. Hazırladığınız ya da hazır aldığınız bitki çaylarına 1 çay kaşığı kadar bal ekleyerek hem antioksidan etkiyi artırıp hem de lezzetini artırabilirsiniz.


  4. Antioksidandan Zengin Besinler: Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için antioksidanlardan zengin beslenmeye özen göstermek gerekiyor. Antioksidan olarak ilk akla gelen besin öğeleri A,C ve E vitaminleri, Selenyum ve Çinko mineralidir. Bunun için, Havuç, ıspanak, yumurta, portakal, brokoli, kuruyemişler, zeytinyağı, ıspanak, sarımsak, mantar ve kuru baklagilleri öğünlerinizde dengeli şekilde tüketmeye çalışın.

Kullanıcılar bunları da aradı:

Yayın Tarihi : 16/09/2020