Doktor Tavsiyesi Olmadan Kullanılan Aspirin Kanama Riskini Artırıyor!


Bilim insanlarının yaptığı geniş  çaplı bir araştırmaya göre; aspirin tehlikeli kanama riskini artırdığı için doktor tavsiyesi  olmadan kalp hastalığının  önlenmesi  için asla kullanılmamalı. Uzmanlar hastalıkları önlemek için kontrolsüz kullanılan aspirinin kişiye fayda yerine zarar vereceği konusunda hemfikir...

İç Hastalıkları Uzmanı İngilitere'de  yaşları 50 ile 74 arasında olan kişilerin kayıtları gözden geçirilerek bir değerlendirme yapıldığını  belirterek, bu değerlendirmenin sonucunda günlük aspirin kullanan kişilerde gastrointestinal sistem kanama riskinin yüzde 40'dan daha fazla artmış olduğu gözlemlendi. Buna göre de aspirin kullanımının yararlarının ve zararlarının kamuoyunda tartışılması gündeme geldi. King's College Tıp Okulu'nda da bu çalışmadan önce bir araştırma yapıldı. Tamamen sağlıklı kişilerin baz alındığı çalışmada, inme (felç) ve kardiyovasküler gibi hastalıklardan aspirin ile korunmanın, kanama riski ile karşılaştırıldığında buna değmeyeceği açıklandı. Bunların ışığında İngiltere'de primer koruma denilen yani kardiyovasküler ve inme açısından riskli olan bireylerin korunmasında aspirin önerilmiyor. Ancak kalp krizi geçirmiş, stent takılmış, felç olmuş kişilerin aspirin ile korunması sekonder korunmadır. Aspirin sekonder korunma için kullanılmalıdır. '' dedi.

''Kontrolsüz Aspirin Kullanımını Önermiyoruz''

Kontrolsüz aspirin kullanımını, oluşabilecek gastrointestinal kanamalar nedeniyle önermediğini belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı, 30 yılı aşan bir zaman dilimi içerisinde kardiyovasküler hastalıklardan korunmak için aspirin öneriliyordu. 15 yıla yakın bir süre de özellikle felç, inme riski olan hastalarda aspirin kullanıldı. Çeşitli kılavuzlarda aspirinin kullanılmasıyla ilgili görüşler bildirildi ancak zaman içerisinde yapılan çalışmalarda kanama riskinin arttığı tespit edildi. 164 bin kadar hastanın taranmış olması ve İngiltere'de bu konuda kanamayla ilgili oluşan sağlık sıkıntılarından dolayı aspirin tekrar gündem yarattı. Ayrıca kılavuzlarda yer almasa bile birçok insan hekime gitmeden aspirin kullanıyor. Bunun da çok yanlış bir uygulama olduğu konusunda toplumun bilinçlendirilmesi son derece önem taşımaktadır. " diye belirtti. 

 

Kullanıcılar bunları  da aradı:

 

 

 

 

Yayın Tarihi : 21/11/2019