Dumping Sendromu


Dumping sendromu, hızlı mide boşalmasının neden olduğu, ishal, mide bulantısı ve yemekten sonra sersemlemiş veya yorgun hissetme gibi bir grup semptomdur. Hızlı mide boşalması, yiyeceğin midenizden on iki parmak bağırsağınıza daoğru çok hızlı hareket ettiği bir durumdur.

 

Dumping Sendromunun Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Erken dumping sendromunun belirtileri yemekten sonraki 30 dakika içinde ortaya çıkarken, geç dumping sendromunun belirtileri yemekten 1 ila 3 saat sonra ortaya çıkar. En yaygın nedeni mide veya yemek borusu ameliyatlarıdır.

 

Dumping Sendromunun Tanısı Nasıl Konur?

Doktor muayenesindeki bulgular ve hastadaki belirtiler ışığında tanısı konur. Ayrıca tanıyı doğrulamak için glukoz tolerans testi, mide boşaltma taraması gibi testler yapılabilir.

 

Dumping Sendromunun Tedavisi Nasıldır?

Dumping sendromunu tedavi etmenin ilk adımı, beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. Doktorunuz günde altı öğün yemek yemenizi önerebilir. Ayrıca, yemek yedikten sonra uzanmak, daha fazla protein, lif ve yağ tüketmek de fayda sağlayabilir.

Doktorunuz, beslenme alışkanlıklarınızda değişiklikler isteyebilir, ilaç reçeteleyebilir, gerekli görürse de ameliyat önerebilir.  

Dumping sendromlu birçok hasta beslenme alışkanlıklarını değiştirerek iyileşme sağlayabilir.

Formu doldurun, biz sizi arayalım:


Kullanıcılar bunları da aradı

Yayın Tarihi : 13/12/2021