YÜGEM | Duyu-Algı-Motor Ünitesi


YÜGEM Duyu-Algı-Motor Ünitesinde, duyu bütünleme ihtiyacı olan çocukların bireysel ihtiyaçlarına göre duyu bütünleme konusunda sertifikalı ve deneyimli terapistler tarafından, motor becerilerin planlanabilmesi amacıyla multidisipliner bir hizmet verilmektedir.

 

YÜGEM’de Yapılan Kapsamlı Değerlendirme Süreci

Değerlendirme, terapist tarafından çocuğun hikayesinin detaylı bir şekilde alınması ile başlamaktadır. Bu bilgiler çocuğun eğitsel, tıbbi ve gelişimsel hikayesini içermeli, ayrıca çocuğun halen almakta olduğu bir terapi hizmeti var ise onu da kapsamaktadır. Ayrıntılı bir değerlendirme için bu konuya özgü değerlendirme anketleri ve bazı test kitleri kullanılmaktadır. Öncelikle standart olan anketlerin aileler tarafından doldurulması istenir. Daha sonra terapist tarafından EASI değerlendirme kiti kullanılarak kapsamlı bir değerlendirme seansı yapılır.

Değerlendirme seansı yaklaşık 3 saat sürecek şekilde çocuğa göre özel olarak planlanır. 3-12 yaşları arası çocuklarda duyusal algı, duyusal reaktivite, postural, oküler ve bilateral uyum ve beceriyi değerlendirmeyi amaçlayan standartlaştırılmış ve uluslararası normlara uygun testler uygulanmaktadır. Değerlendirme sürecinde elde edilen bilgiler terapistin çocuğun duyusal işlemlemesi, praksis becerileri ve duyu bütünlemenin yaşamındaki etkisini anlaması için bilgi sağlayacaktır.

Duyu bütünleme terapisi ihtiyacı nedeniyle YÜGEM Duyu-Algı-Motor Ünitesi’ne başvuran aile ve çocuklar, detaylı hikâyenin alınmasından hemen sonra duyu bütünleme alanında eğitim almış uzman terapistler tarafından kapsamlı bir değerlendirme sürecine girer. Klinik olarak yapılan değerlendirme seansına YÜGEM Duyu-Algı-Motor Ünitesi’nde önem verilmektedir.

Detaylı bilgi almak için yugem@yeditepe.edu.tr  adresine mail atabilirsiniz.

Formu doldurun, biz sizi arayalım:

 


 

Yayın Tarihi : 25/07/2022