Stretta / Endoskopik Reflü TedavisiGastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH), sıklıkla mide asidinin nadiren ise pepsin, safra asidi gibi diğer salgıların yemek borusuna (özofagusa) kaçması sonucu oluşmaktadır. Bu kaçışın asıl nedeni, yemek borusu ve mide arasındaki yoğun kaslardan oluşmuş özofagus alt sfinkteri adı verilen ve sadece lokmalar geçtiğinde açılan kapakçık benzeri yapının sürekli açık olmasıdır.

Genellikle göğüs kemiği arkasında, bazen sırt ve midede yanmaya neden olmakta ve ağızda ekşime, acı / ekşi su ve yiyeceklerin ağza gelmesi gibi belirtilerle kendini belli etmektedir. Uzun süren boğaz enfeksiyonları, ses kısıklığı, kronik franjit, gece yaşanan astım krizleri ve aşırı horlama da nedenleri arasında yer almaktadır.Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın evresine göre tedavi yöntemine karar verilmektedir. Öncelikle ilaç tedavisiyle başlanır. Ancak bazı kişilerde ilaç tedavisine rağmen şikayetler devam edebilmektedir. Bu durumda mide kapakçığı gevşekliğinin giderilmesi amacıyla; Cerrahi Müdahale (Fundiplikasyon tedavisi) ve Radyokfrekans Ablasyon (Stretta) olmak üzere iki farklı yöntem kullanılmaktadır.


 

Radyofrekans Ablasyon (Stretta)

Mide kapakçığının yüksek dereceli akımla (RF) belirli noktalardan temas etmesi sonucunda genişlemesinin azalması işlemin temelini oluşturmaktadır. Endoskopik yol ile yapılan radyofrekans ablasyon yönteminde kullanılan radyofrekans akımı, yıllardır kalp ritim bozuklukları, karaciğer kistleri gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Hasta seçiminin çok önemli

olduğu yöntem, genç ve mide kapakçığındaki açıklığı, 3 cm’in altında olan kişilerde uygulanabilmektedir.

Cerrahi girişime gerek kalmadan reflünün 30 dakikada tedavi edilebildiği işlem sonrasında aynı gün eve dönmek mümkün olabilmektedir.

 


 
Radyofrekans Ablasyon Yöntemi Kimler İçin Uygundur?

  • 18 yaşın üzerindekiler,
  • 6 aydan uzun süre GÖRH şikâyetleri bulanlar,
  • 2 cm ve daha az mide açıklığı olanlar,
  • Barret Ozofajiti bulunmayanlar

 


 

Radyofrekans Ablasyon Yöntemi Kimler İçin Uygun Değildir?

Endoskopik reflü tedavisinin bazı sınırlamaları bulunmakta ve aşağıdaki kişilere uygulanamamaktadır.

  • 18 yaşından küçük kişiler,
  • Hamileler,
  • 2 cm üzerinde mide fıtığı
  • Yemek borusu ileri derecede hasar olan hastalara (Evre 3-4),
  • Yemek borusunda hücresel değişime varan hasar (Barrett ösofagus) bulunan hastalar,
  • Akalazyası olan hastalar

 


 

Tedavinin Başarı Oranı Nedir?SAGES ( Amerikan Cerrahi Endoskopi Derneği ) ve FDA ( Amerikan İlaç Kurumu ) işlemin GÖRH tedavisinde kullanımını güçlü delillere dayanarak  önermektedir.


 Kullanıcılar bunları da aradı:

Yayın Tarihi : 19/04/2019