Erişkin Kemik İliği Nakli / Yatan Hasta Kılavuzu

Kemik İliği Nakli için hastanemizde yatarak tedavi görme süreniz ortalama bir aydır. Ancak bu süre durumunuza göre de değişebilir.

 

 • Kemik İliği Nakli Ünitesi Yatan Hasta Bölümünde, 3’ü suit ve 10’u standart oda olmak üzere toplamda 13 hepa filtreli oda bulunmaktadır. Odalarda, kendinize ait banyo/tuvalet, buzdolabı, televizyon, refakatçi için yatak ve özel eşyalarınız için dolap bulunmaktadır.

 • Hasta ünitesinde bulunduğunuz süre boyunca kendi şifrenizi oluşturarak internet ağından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

 • Hastanemizde hasta ve refakatçiler için yemek saatleri; sabah 07:00, öğle 12:00, akşam 19:00 ve 10:00/22:00 saatlerinde iki ara öğün servisleri bulunmaktadır. Yemeklerle ilgili ilgi tüm soru ve sorunlarınızı hemşirinize iletebilirsiniz.

 • Ünitede kalış süreniz boyunca mutfağımızdan yararlanabilir ve mikrodalga fırını, kahve, çay makinesini kullanabilirsiniz.

 • Hastane yatış süreniz uzun olacağı için yanınızda yeterli miktarda kıyafet getirmeli ve zaman içinde sıkılmamanız için hobilerinize yönelik ihtiyaçlarınızı yanınızda bulundurabilirsiniz.( bilgisayar, kitap, dergi vs)

 • Yatak takımlarınız, havlularınız her gün ve ekstra ihtiyaç halinde değiştirileceği için yanınızda getirmenize gerek olmayacaktır.

 • Yurt dışı ve şehir dışından gelen hastalarımızın eşyalarının temizliği kurumumuz tarafından yapılmaktadır.

 • Düzenli kullandığınız ilaçlarınızı yanınızda getirmenize gerek yoktur. Sadece ilaç isimleri ve kullanım şekilllerini liste  olarak yanınızda bulundurmanız yeterli olacaktır.

 • Kemik iliği nakli için hastanemizde yatarak tedavi aldığınız süre boyunca bir refakatçi ile kalmanız uygun olacaktır. Bu nedenle bir ay boyunca dışarı çıkmadan yanınızda kalabilecek bir yakınınızı organize etmeniz gerekecektir. Refakatçinizin, bakımını üstlendiği kişiler olmamalı ve kesinlikle sigara kullanmamalıdır.

 • Refakatçinizin size, sağlık çalışanı rehberliğinde olmak üzere, yeme, içme, banyo yapma, yürüyüş gibi aktivitelerinizde yardımcı olabilmesi ve psikolojik destek sağlayabilmesi için fiziksel ve ruhsal sağlığının çok iyi olması önem taşımaktadır.

 • Yatışınız süresince acil kan ihtiyacınıza karşı, size kan bağışında bulunacak kişilerin isim ve iletişim bilgilerini hazırlamalı ve bunu organize  edecek bir sorumlu kişi belirlemelisiniz.

 

Hastanede bulunduğunuz süre içerisinde tedavinin başarısına katkı sağlayabilmeniz için, aşağıdaki
kurallara özen göstermeniz gerekmektedir.

 • Sizi ve diğer hastalarımızı enfeksiyondan korumak amacıyla yatacağınız serviste kesinlikle ziyaretçi kabul edilmemektedir. Kısa süreliğine bile olsa, hasta yakınlarını dahi görmek yasaktır. Bu konuda kesinlikte ısrarcı olmayın ve konuyla ilgili yakınlarınızı bilgilendirin.
 • Kemoterapi tedavisi nedeniyle saçlarınız dökülebileceğinden, hastaneye yatış gününüzden önce saçlarınızı (mümkünse tamamen) kestirin. Erkek hastalar sakallarını da kestirmeli ve varsa yanlarında elektrikli traş makinesi de getirmeli.
 • Hastanede bulunduğunuz süre boyunca gün aşırı vücut temizliğinizin sağlanması gereklidir. Bu konuda hemşirelerimizden destek alabilirsiniz.
 • Rahatça yürüyüş ve egzersiz yapabilmeniz için, nakil ünitesi koridorlarımızın havası hepa filtre sistemi ile temizlenmektedir. Ancak yine de, oda dışına çıktığınızda maske kullanmanız yarar sağlayacaktır.
 • Yatış süresince sağlık personelinin kontrolü olmadan, çiğ sebze, meyve veya herhangi bir yiyecek yemeniz kesinlikle sakıncalı ve yasaktır. Yanınızda 500 ml pet şişede su, poşet çay, kahve, yoğurt (probiyotik), ayran, kefir, süt, galeta ya da kraker tarzı ürünler getirebilirsiniz. Ürünlerin son kullanma tarihlerini kontrol ediniz. Ve bunların dışında getirmek isteğiniz başka bir ürün varsa mutlaka doktorunuza veya diyetisyeninize danışınız.

 

Erişkin Kemik İliği Nakli Ünitesi ekibi olarak, sizlerin hem tıbbi, hem de sosyal anlamda rahat ve huzurlu bir tedavi süreci geçirmeniz için yanınızdayız.

İletişim Bilgileri:

Kemik İliği Sorumlu Hemşiresi : 0216 578 52 10

Erişkin Kemik İliği Nakli Vaka Koordinatörü: 0216 578 53 72

Erişkin Hematoloji Koordinasyon Asistanı: 0216 578 54 68

Diyetisyen: 0216 578 53 66

ABC Restaurant: 0216 578 58 88


 

 Kullanıcılar bunları da aradı: 

Yayın Tarihi : 19/06/2019
/**/