Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Sorunları Yazı Dizisi I

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, çocuklarda geniz eti ve bademcik sorunları ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 

 

Geniz Eti Nedir?

Geniz Eti bağışıklık sistemimizin bir parçasıdır. Burun boşluğunun arkasında geniz bölgesinde yer alır. Adenoid dokusu olarak da bilinir. Yapı olarak bademcik dokusunu oluşturan hücrelerden oluşmuştur, ancak kapsülü yoktur.  Geniz eti özellikle hayatın ilk yıllarında belirgindir.

 

Geniz Eti Bazı Çocuklarda Neden Büyür?

Geniz etini büyümesine neden olan etkenlerin başında üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerjiler gelmektedir. Genetik faktörlerin de geniz eti büyümesinde etkili olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte mide sıvısının genize kadar ulaştığı durumlarda geniz eti dokusunda da büyüme oluşabilmektedir. Araştırmalar alerji ve reflünün de geniz eti büyümesinde risk faktörü olduğu ortaya koymaktadır. Bir çalışmada geniz eti büyüme riskinin patolojik boğaz reflüsü olan çocuklarda 9,6 kat, patolojik mide reflüsü olan çocuklarda 5,4 kat artmış olduğu gösterilmiştir. Tüm bunlardan dolayı, özellikle alerjilerin yoğun olarak yaşandığı dönemlerde geniz etinin de daha fazla büyümektedir.

 

Geniz Eti Hangi Yaştaki Çocukları Etkiler? Normalde Yaş İlerledikçe Kaybolur mu?

Geniz eti, çocukların, mikroplar ve alerjenler gibi çevresel faktörlerle ilk defa karşılaştığı hayatın ilk yıllarında yani 2-8 yaş arasında büyür. Ancak sonraki yıllarda çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesine bağlı olarak küçülmeye başlar. Özellikle kış aylarında çocuklarda sık rastladığımız üst solunum yollarındaki enfeksiyonlarına paralel olarak geniz eti problemlerinde de artış yaşanır.

Geniz Eti Büyümesi Ne Tür Sorulara Yol Açabilir? Hangi Belirtiler Geniz Eti Sorununu Düşündürür?

Geniz eti, üst solunum yoluna ulaşan mikroplara karşı vücudu korumak için antikor hücrelerini üretir. Ancak geniz etinin sorun yaratabilmesi için boyutlarının, burundan hava geçişini azaltacak ve/veya kulağı havalandıran östaki borularının ağzını kapatacak seviyeye ulaşması gerekir. Sorun bu noktaya geldiğinde ise; Burundan nefes alma güçlüğü sürekli ağızdan nefes alma, diş ve çenede gelişimsel bozukluklar, idrar kaçırma, büyüme ve gelişme geriliği görülebilir. Huzursuzluk, genizden konuşma, orta kulakta havalanma bozukluğu ve buna bağlı kulak zorunda çökme, sık tekrarlayan orta kulak iltihabı, hırıltılı ses çıkarma, horlama, sinüzit, öksürük geniz akıntısı, baş ağrısı ve depresyon gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Basın Yansımaları: posta.com


Kullanıcılar bunları da aradı:

Yayın Tarihi : 15/04/2021