Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Sorunları Yazı Dizisi III


Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, çocuklarda geniz eti ve bademcik sorunları ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 

 

Geniz Eti Ameliyatında Ne Yapılıyor?

Geniz eti operasyonu genel anestezi altında yapılır. Hasta ameliyathane indirilmeden onu rahatlatacak bir şurup verilir. Daha sonra operasyon odasında maske yardımı ile anestezi balonuna üflemesini istenilir. Anestezi balonuna üflerken hasta uyumaya başlar ve genel anestezinin diğer basamakları tamamlanır. Ağız açacağı denilen bir alet uygulanarak ağız açık hale getirilir. İki metot vardır. Birincisi küret yardımıyla geniz etinin alınması yöntemidir. Diğeri ise buharlaştırma yöntemidir. Günümüzde yaygın olarak buharlaşma yöntemi (Plasma Yöntemi) kullanılmaktadır. Uygulama alanına serum fizyolojik verildikten sonra radyofrekans enerjisi ile geniz etinde fazla olan bölge plazma etkisi ile buharlaşmakta ve özel olarak tasarlanan cihaz yardımı ile vakumlanarak uzaklaştırılmaktadır.

Geniz Eti Ameliyat Zor mu, Ne Kadar Sürüyor? Hangi Anestezi Yöntemi Kullanılıyor? Riskleri Var mı?

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Özellikle buharlaştırma yönteminde süre yaklaşık 10-15 dk' dır. Kamera yardımıyla geniz bölgesi görülerek çevre dokulara zarar vermeden yapabilme imkânı sağlamaktadır. Bu da riskleri minimalize ediyor. Geniz bölgesinin yan taraflarında kulağı havalandıran östaki borusunun ağızları yer alır.  Görmeden yapılan aşırı geniz eti çıkarma işlemlerinde bu yapılar zarar görebilir. Ancak koblatör sisteminde kamera ile yeterli bir görüş açısı sağlandığı için söz konusu risk yok denecek kadar azdır.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır? Hastanede Yatmak Gerekir mi?

Ameliyattan 2 saat sonra genel anestezinin uyku verici etkisi ortadan kalkınca beslenmeye geçilir. Bademcik ameliyatlarında olduğu gibi özel bir diyeti yoktur. Buharlaştırma yöntemi ile komplikasyon yaşama olasılığı yok denecek kadar azdır durumunda aynı gün içinde taburcu edilir.

Geniz Eti Ameliyat Sonrası Ağrı Olur mu?

Geniz bölgesinde ağrı duyusunu algılayan sinir dokusu bulunmaz. Bu nedenle ağrısız bir operasyondur.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrasında Geniz Etine Bağlı Sorunlar Ne Kadar Sürede Ortadan Kalkar?

Burun tıkanıklığı şikâyeti bazı hastalarda ilk günden itibaren düzelmeye başlar.  Geniz bölgesindeki tıkanıklığı geçmesi kandaki büyüme hormonu düzeyinde artışı yol açar. Bir çalışmada operasyondan 6 ay sonra büyüme hormonu düzeylerinde belirgin artış olduğu gösterilmiştir. Kulakları havalandıran östaki borusunun ağzı açıldığı için orta kulak iltihabı sıklığında da azalma başlar. Operasyondan sonra enfeksiyon sıklığının azalması, büyüme hormonunun artması, uyku kalitesinde artış çocuğun büyüme ve gelişmesine olumlu olarak yansır. Ayrıca huzursuzluk ve uyku bozukluğu gibi problemlerin de azaldığı bildirilmiştir.

Geniz Eti Ameliyatı Sonrasında Aileler Nelere Dikkat Etsin?

Ameliyat sonrası burun salgılarını temizlerken deniz suyu veya serum fizyolojik spreylerin kullanılmasını tercih ediyoruz. Kullanılan spreylerin yüksek basınçlı olmamasına dikkat edilmelidir. Yüksek basınçlı spreyler erken dönemde ameliyatlı geniz bölgesini tahriş ederek kanamaya yol açabilir. Ayrıca alerjik bir çocuksa ameliyat sonrası alerjik ilaçlarının kesilmeyerek devam edilmesi gerektiği hatırlatılmalıdır.

Basın Yansımaları: posta.com


Kullanıcılar bunları da aradı:

Yayın Tarihi : 15/04/2021