Çocuklarda Geniz Eti ve Bademcik Sorunları Yazı Dizisi II


Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, çocuklarda geniz eti ve bademcik sorunları ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 

 

Geniz Eti Nasıl Teşhis Edilir?

Çocukta geniz eti büyümesini düşündüren semptomlar varsa burun içinden küçük bir kamerayla geniz bölgesine bakılarak tanı konulabilir. Eğer çocuğun bu muayeneye uyum sağlamasında sorun yaşanıyorsa hava yolunu gösteren bir direkt grafi çekilebilir. Bu filimde geniz etinin hava yolunu ne kadar kapattığını görebiliriz.

BT, MR Gibi Görüntüleme Yöntemlerine İhtiyaç Var mı?

Çocuklarda BT tercih ettiğimiz bir görüntüleme yöntemi değildir. Muayene sırasında geniz etinin görüntüsü ve hastanın genel durumu başka bir kitleyi düşündürüyorsa o zaman MR çekilebilir. Rutin tanı yöntemi olarak kullanılmaz.

İlaçla Tedavi Edilebilir mi?

Geniz etinin büyüme sebebi olarak alerji ön plandaysa alerji ilaçları ile küçülmesi mümkündür. Alerji ilaçlarının yanı sıra deniz suyu spreyleri ile burun temizliği yapılması da faydalı olur.

Hangi Durumlarda Ameliyat Gerekli?

Başlıca ameliyat endikasyonları arasında aşağıdaki durumları sayabiliriz:

  • Burun tıkanıklığı
  • Uykuda nefesini tutma
  • Sık tekrarlayan geniz eti iltihabı
  • Sık tekrarlayan orta kulak iltihabı
  • Konuşma bozukluğu
  • Diş ve çenede yapısında bozulma
  • Büyüme ve gelişme geriliği

Geniz eti büyümesine bağlı uyku kalitesi bozulabilir. Bu da uykudaki büyüme hormonu salınımını azalttığı için çocuklarında büyüme gelişmeleri olumsuz etkilenebilir. Yine geniz eti nedeniyle burundan değil de ağızdan solunum yapan çocuklarda çene ve diş yapısı değişebilir, bu çocuklarda diş çürükleri daha sık görülür.

Basın Yansımaları: posta.com


Kullanıcılar bunları da aradı:

Yayın Tarihi : 15/04/2021