Grip Aşısı Ne Zaman Yaptırılmalı?

grip meral

Sağlık Bakanlığı, grip aşısının Eylül - Aralık ayları arasında yapılmasını öneriyor. Gripten korunmada bilinen en etkili yöntem, aşı. Bu yüzden özellikle risk grubuna giren kişilerin yaptırması büyük önem taşıyor. Peki, kimler tehlike altında?

Bu durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurun!

  • İlk 3 aylık bebekte görülen her ateşlenmede mutlaka doktora gidilmelidir.
  • 3 aydan büyük bebeklerde; yüksek ateş, hızlı soluma, hışıltı, öksürükten uyuyamama, halsizlik, yeterince beslenememeve ağızdan sıvı alamama gibi durumlar varsa gecikmeden doktora götürülmelidir.
  • Solunum sıkıntısı ve beslenme güçlüğü olan çocuk, hangi yaşta olursa olsun hastaneye yatırılmalıdır.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, Tehlike yaratan bir grup var. Onlar bağışıklığı iyi çalışmayan, 65 yaş üzerindeki kişiler, KOAH gibi akciğer hastalığı olanlar, solumum yetmezliği olan hastalar, kanser tedavisi gören kişiler ve gebeler. Bağışıklık sistemi iyi çalışmadığından bu grupta yaşamı tehdit etme riski daha yüksek. Sağlıklı kişilerde ise artık çok fazla tehlike arz etmiyor" ifadelerini kullandı.

kapak hatice

Hamilelerin Özellikle Daha Dikkatli Olmasi Gerekiyor

Risk grubundaki kişilerin aşılanması gerektiğini ifade eden Sönmezoğlu şöyle devam etti: 'İdeal olan, salgın başlamadan eylül, ekim aylarında aşılanmaktır. Ancak unutulmamalıdır ki, aşı için geç değil. Çünkü mart ayı sonuna kadar salgın azala azala devam eder. Şu an yapılacak aşı, hastalığa henüz yakalanmayan kişileri koruyabilir. Hamileleri özellikle vurgulamak gerekiyor. Çünkü düşük ve erken doğum riskiyle karşı karşıyalar. Grip buna neden olabiliyor. Hastalık, gebelerde yaşamı da tehdit edebiliyor. Gebeliğini kış aylarında geçirecek kişilerin aşılanmasında fayda var. Gebeleri ve yeni doğum yapmışları aşılıyoruz."

 

Çocuklarınızı Dumandan Uzak Tutun

Sigara ve hava kirliliği; solunum yolunun mikroplara direncini kırarak, çocukların hastalık riskini artırmaktadır. Bu nedenle sigara dumanından ve hava kirliliğinden çocukları uzak tutmak gerekmektedir. Kapalı ve kalabalık yerler de hastalıkların çok çabuk yayılmasına sebep olduğu için; çocuklar, mecbur kalınmadığı bu ortamlara sokulmamalıdır.


Kullanıcılar bunları da aradı:

 

Yayın Tarihi : 13/11/2019