Guatr (Tiroid Bezi) Biyopsisi

Tiroid Bezi Nedir?

Tiroid bezi, boynun ön bölümünde bulunan kelebek şeklinde bir organdır. Guatr ise, tiroid bezinin büyümesine neden olan hastalıklar için kullanılan bir terimdir. 

Tiroid bezindeki büyüme (guatr hastalığı) sıklıkla bezin her tarafının eşit düzeyde genişlemesiyle gerçekleşir. Bu durumu, kelebek şeklindeki bir balonun içine hava üflendiğinde, her tarafının aynı düzeyde şişmesi gibi düşünebilirsiniz.

Daha az sıklıkla görülen durum ise, tiroid bezinin içinde yumrular (nodül) oluşturarak büyümesidir. Bu yumrular birkaç milimetreden, birkaç santimetreye kadar değişken boyutlarda olabilir.

Yumruların en önemli özelliği habis hastalığa (kanser) dönüşme riski taşımalarıdır. Bunu anlamak için yapılması gereken en güvenilir işlem; yumrunun içine bir iğneyle girerek bir miktar hücre almak ve bu hücreleri mikroskop altında incelemektir. Bu işlem sırasında kullanılan iğnenin kalınlığı, kan almak için kullanılan veya kalçadan ilaç enjeksiyonu için kullanılan iğneden farklı değildir.

İşlem sırasında sizden sırt üstü uzanmanızı ve hareketsiz pozisyonda kalmanızı isteyeceğiz.

Üniversitemizde her biyopsi işlemi mutlaka ultrasonografik görüntüleme eşliğinde yapılır. Ultrasonla yumrunun yeri tam olarak belirlendikten sonra, iğne yumrunun içine güvenli bir şekilde gönderilerek hücreler alınır. İşlem birkaç dakika içinde sonlandırılır.

Üniversitemizde her biyopsi işlemi öncesi mutlaka bölgesel anestezik (ağrı giderici) madde uygulanır. Böylece o bölge uyuşturularak, ağrı en düşük seviyeye indirilmiş olur.

Alınan hücreler özel bir sıvı içinde patoloji bölümüne iletilir. Patoloji bölümünün yoğunluğuna bağlı olarak raporunuz birkaç gün içinde çıkacaktır. Raporunuzu teslim alarak, bu incelemeyi sizden isteyen hekiminize iletmeniz gerekmektedir.

 

Guatr biyopsisi sırasında sorun yaşamamak için aşağıdakilere dikkat etmeniz çok önemlidir:

Sabah hafif bir kahvaltı yapın. Aç olarak gelmeyin.

Kan sulandırıcı ya da aspirin kullanıyorsanız bunları almayın. Bu ilaçları en az 7 gün öncesinden kesmiş olmanız gerekmektedir. Eğer son 7 gün içinde bu ilaçlardan bir tane bile almışsanız biyopsi yaptırmayın. Durumu doktorunuzla konuşun.

Kan sulandırıcı ya da aspirin dışında düzenli olarak kullandığınız başka ilaçlar varsa, bunları zamanında ve her zamanki dozunda alabilirsiniz.

Biyopsi işlemi öncesinde varsa kolyenizi çıkartın.

Boynu açık ya da düğmelerle açılabilir kıyafetler tercih edin.

Saçlarınız uzunsa arkadan topuz yapmayın. İşlem sırasında sizden başınızı arkaya iterek yatmanız istenecektir. Topuz varlığı bu pozisyonda sizi rahatsız edecektir.

Kaynak: https://www.erhanaysan.com/  

 

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir :

 


Kullanıcılar bunları da aradı

Yayın Tarihi : 30/09/2021