Hamileliğin 18. Haftasında Neler Oluyor?


Hamileliğin 18. haftasına geldiniz ve bebeğinizle kurduğunuz bağ giderek artıyor. Hamilelik ve bebek gelişimi ile ilgili bir sürü soruya yanıt arıyorsunuz. Hamileliğin 18. haftasında neler oluyor? 18 haftalık bebek ne kadar olur? 18 haftalık bebek kaç gram, bebek kaç cm olur? 

İşte, Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar’ın anlatımıyla 18 haftalık bebek gelişimi…

18 Haftalık Bebek Ne Kadar Olur?

Bebeğiniz 14.2 cm boya ve 190 gram ağırlığa ulaşmıştır.


Hamileliğin 18. Haftasında Bebek Gelişimi

Baş boyutu vücut boyutuna kıyasla küçüktür. Kulak kepçeleri son pozisyonuna yerleşmiştir. Bu haftalarda bebek kollarını ve bacaklarını hareket ettirmek ile meşguldür.
Havayolları da gelişim göstermektedir; bebeğinizin akciğerlerinde bulunan hava taşıyıcı tüpler dallanır ve daha küçük tüpleri oluşturur. Bu tüpler ikinci trimesterin sonunda alveol adı verilen hava keselerini oluşturur ve bu kesecikler solunum için olmazsa olmazdır.
Bebeğinizin sindirim sistemi de çalışmaya başlamıştır.

18 Haftalık Bebek ve Cinsiyet Gelişimi

Eğer kız cinsiyetli bir bebek ise rahmi oluşup yerine oturmuştur ve tüpleri gelişmektedir, eğer erkek bebek ise penis büyümesi hızlanmıştır.

 

18 - 19  Haftalık Bebek Görüntüsü


Hamilelikle İlgili 1 Soru | 1 Cevap

  • Hamileyken lazer epilasyon yaptırabilir miyim?
    Lazer epilasyon uygulamaları gebelik sırasında yapılabilir. Lazer (Laser) ışık enerjisi kullanan bir tekniktir. Ortaya çıkan elektromanyetik ışıma röntgende kullanılan X-ışınlarından farklıdır ve doku içinde ilerleme özelliği yoktur. Işın sadece işlemin yapıldığı alana örneğin sadece yüze etki eder ve etki alanı sadece birkaç milimetre ile sınırlıdır. Bu nedenle anne karnı içindeki bebeğe ulaşması ya da zarar verebilmesi mümkün değildir. Ancak yine de bu tür uygulamaları gebeliğin 3-4. aylarından sonraya bırakmak uygun olur.

 

 

Yayın Tarihi : 15/04/2020
/**/