Hamileliğin 19. Haftasında Neler Oluyor?


Kilosu Ne Kadar Olur?

Hamileliğin 19. haftasına geldiniz ve bebeğinizdeki gelişim ve değişimleri merak ediyorsunuz. Bebeğimin boyu ve kilosu ne kadar oldu? 19. haftalık bebeğin hareketlerini hissedebilir miyim? gibi sorular kafanızda dolaşıyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 19. haftası ile ilgili merak edilen bu soruların yanıtını verdi.


19 Haftalık Bebek Ne Kadar Olur?

Bebek 15.3 cm boy ve 240 gram ağırlığa ulaşmıştır. Bebeğiniz bu hafta bir mango büyüklüğündedir.


Hamileliğin 19. Haftasında Bebek Gelişimi

Bu noktada rahminiz göbek deliğiniz hizasındadır ve ilerleyen her haftada 1 cm yukarı büyüme gösterecektir.
Kol ve bacaklar vücudun geri kalanına uygun oranlara gelmiştir. Kafa üzerinde ileride saç çıkacak bölgelerde ince tüyler oluşmaya başlar. Bu haftalarda beyinde de önemli gelişmeler olmaktadır ve koku, tat alma, dokunma, görme, duyma gibi duyular için özelleşmiş bölgeler oluşmaktadır.


19 Haftalık Bebek Hareketleri Hissedilir mi?

Yine bu haftalarda bebeğin küçük hareketleri hissedilmeye başlanabilir, ancak çoğu gebe bu hareketlenmeleri gaz zannederek fark etmez.


19 Haftalık Bebeğin Cinsiyet Gelişimi

Kız bebeklerde vajinal kanal gelişimi de başlamıştır.

 

18 - 19  Haftalık Bebek Görüntüsü


Hamilelikle İlgili 1 Soru | 1 Cevap

  • Hızlı veya uzun süre yürümek tehlikeli mi?

Yine aynı şekilde yürüyüş yapmak, yüzmek , merdiven çıkmak gibi aktiviteler yapılırken tempolu olmamasına dikkat edilmelidir. Gebe bayan yorgunluk hissetmemelidir. Yorgunluk hissettirecek hızda tempolu aktiviteler rahime giden kan akımının azalmasına sebep olurlar. Bunun sebebi annenin yoğun egzersiz sırasında artan oksijen ihtiyacıdır. Kan bu durumda annenin yaşamsal diğer organlarına doğru gidecek ve rahime yani bebeğe giden kan miktarını azaltacaktır. Bu durumda bebeğe giden kan akımı ve oksijen miktarı azalır.

 

Yayın Tarihi : 15/04/2020
/**/