Hamileliğin 21. Haftasında Neler Oluyor?


Hamileliğin 21. haftasına geldiniz ve artık yaşadığınız değişim hissedilir boyuta ulaştı. Bebeğinizin tekmeleri sizi daha da heyecanlandırıyor. Peki hamileliğin 21. haftasında neler oluyor? 21. haftalık hamilelikte bebeğinizin gelişimi nasıl olur? 21 haftalık hamilelikte annedeki değişimler nelerdir? 21 haftalık bebek hissedilir mi? 21 haftalık bebek görüntüsü nasıl olur?

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 21. haftası ile ilgili merak edilen bu soruların yanıtını verdi. İşte 21 haftalık hamilelikte neler oluyor sorusunun yanıtları:


21 Haftalık Bebek Ne Kadar Olur?

Bebek bu haftada 26.7 cm boyunda ve 360 gram ağırlığına ulaşmış ve büyük bir havuç boyutuna gelmiştir.


21 Haftalık Bebek Hissedilir mi?

Diğer hareketleri de artmaya başlar ve tekmeler hissedilebilir. Bu hareketlenmeler dalgalanma gösterir, çünkü bebek kısa sürelerle uyuyup uyanmaktadır.


Hamileliğin 21. Haftasında Bebek Gelişimi

• Cilt altında kılcal damarlar gelişmektedir ve bu cildin pembeden kırmızıya doğru renk değiştirmesine sebep olur, ancak cilt hala transparandır.

• Kaşlar ve saçlar kalınlaşmaya başlar. Yüz ifadeleri belirginleşir ve ağzını açma, esneme, emme gibi hareketler gözlenebilir.

• Plasenta gebeliğin başından beri büyümektedir ve bu haftaya dek bebeğinizden daha ağır olmuştur, bu haftadan itibaren bebeğiniz plasentadan daha ağır olacaktır.

21 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınır?

Bu haftaya kadar ortalama 5,4-6,4 kg almış olmalısınız. Lütfen kendinizi şişmanlamış hissetmeyin, zira bu bebeğiniz ve sizin gebeliği daha sağlıklı ve rahat geçirmeniz için alınması gerek bir ağırlıktır.

Mide yanması ve hazımsızlık şikayetleriniz varsa özellikle yağlı ve baharatlı yiyecek tüketimini azaltmanızı öneririz. Hangi yiyeceklerin sizde rahatsızlık hissi yaptığını takip ederek tüketimlerini sınırladığınız takdirde rahatlayacağınızı fark edeceksiniz.

Hamileliğin 21. Haftasında Annedeki Değişim

Cildinizi, günümüzde rahatlıkla bulabileceğiniz gebelik boyunca güvenle kullanabilen yağ ve vücut bakım kremleri ile mümkün olduğunca nemlendirmeniz daha az kaşıntıya ve çatlak gelişimine karşı sizi koruyacaktır. Gebelikte oluşan çatlakları çoğu ani kilo alımları ile görülürken, ailede başka bireylerde varsa sizde de gelişme ihtimali artacaktır.
Herhangi bir erken doğum durumunda aklınıza takılan bir diğer soru ise ”sütüm gelecek mi?’’ kaygısıdır. Merak etmeyin! Süt kanallarınız bu trimester sonunda tamamen gelişmiş olacak.

 

20 - 21  Haftalık Bebek Görüntüsü

 

Yayın Tarihi : 15/04/2020
/**/