Hamileliğin 22. Haftasında Neler Oluyor?


Hamileliğin 22. haftasına geldiniz ve bebeğinizi kucağınıza alacağınız günü sabırsızlıkla bekliyorsunuz. Peki hamileliğin 22. haftasında neler oluyor? 22. haftalık hamilelikte annedeki değişimler neler? 22 haftalık bebek ne kadar olur?

İşte, Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar’ın yorumuyla hamileliğin 22. haftasında bebeğinizin boyu, kilosu ve gelişimi…


22 Haftalık Bebek Ne Kadar Olur?

Bu haftada bir hindistan cevizi büyüklüğünde olan fetüs, 430 gram ağırlığa ve baş-topuk mesafesi 27.8 cm’ye ulaşmıştır.


Hamileliğin 22. Haftasında Bebek Gelişimi

Gözler oluşmuştur, ancak irisi (gözün renkli kısmı) henüz tam pigmente olmamıştır (renklenmemiş).
Bebek amniyon sıvısını yutup idrar yapmaya devam eder ve bebeğin atıkları annenin kan dolaşımına geçer. Bu sebeple anne hem kendi hem de bebeğinin atıklarını vücuttan uzaklaştırır ve bu gebelikte annenin böbreklerinin daha fazla çalışmasının sebeplerinden biridir.
Mekonyum adı verilen madde şimdiden bağırsaklarda oluşmaya başlar ve bu doğumdan sonra ilk dışkı olarak atılır.
Bebek kız ise memelerinde süt bezleri oluşmaya başlar. Bebek erkek ise testisler karın içerisinden normal yerleşim bölgesine göç etmeye başlar.


22. Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişim

Gebelik haftası ilerledikçe karnınız da bebeğiniz ve rahminizin büyüme hızına yak uydurmaya çalışır, fakat cildiniz her zaman buna adapte olamayabilir ve gebelik çatlakları başta karnınızın üzeri, memelerinizde, kalça, üst kollar, üst bacaklarda ve dizlerde görülebilir. Önceleri mor renkli olan bu çatlaklar zamanla ve özellikle doğum sonrası beyaz renk alır. Ne yazık ki çatlak oluştuktan sonra bunları geçirmek oldukça zor hatta bazen olanaksızdır.
Bazı gebelerde göbek deliği aniden dışarı çıkabilir, ama korkmayın doğumdan bir zaman sonra tekrar eski haline gelecektir. Saçlarınızın daha gür olduğunu ve daha hızlı uzadığını fark edeceksiniz.
El ve ayaklarınızda şişkinlik hissedebilirsiniz; fakat bu ani gelişen ve fazla bir şişkinlik ise zaman kaybetmeden doktorunuza başvurmanızda fayda var. Bu şikayetler gebelik zehirlenmesi de denilen ‘’Preeklampsi’’nin bir belirtisi olabilir.

 

22 - 23  Haftalık Bebek Görüntüsü

 

Yayın Tarihi : 09/03/2020
/**/