Hamileliğin 35. Haftasında Neler Oluyor?


Hamileliğinizin son haftalarına geldiniz ve bebeğinizi kucağınıza almak için git gide daha da sabırsızlanıyorsunuz. Aynı zamanda hamileliğin 35. haftasında neler oluyor merak ediyorsunuz. Peki, hamileliğin 35. haftasında bebek kaç kilo olur? Son bir ayda bebek kaç kilo alır? Annedeki ve bebekteki değişimler nelerdir?

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar  hamileliğin 35. haftasında yaşananları anlattı.

35 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olur?

Bebeğiniz artık yaklaşık 2.4 kilogram ağırlığındadır. Başından topuğuna kadar olan mesafesi yaklaşık 46.2 santimetredir.

Son Bir Ayda Bebek Kaç Kilo Alır? 

Bebeğinizin hala büyümek için zamanı vardır ve önünüzdeki birkaç hafta boyunca her gün yaklaşık 30 gram ağırlık kazanacaktır. Ağırlık kazandıkça çevresindeki amniyon sıvısı zaman içinde azalacaktır.

Hamileliğin 35. Haftasında Bebek Gelişimi 

Sadece göbeğinize bakarak bebeğinizin hareketlerini anlamak mümkün olmayabilir. Bebeğinizin pozisyonuna bağlı olarak bebeğiniz döndüğü zaman göbeğinizde hareketlenmeler görebilir veya bebeğinizi hıçkırık tuttukça göbeğinizde ritmik seyirmeler fark edebilirsiniz. Artık iyice büyüdüğü için bebeğinizin hareketleri size biraz rahatsız edici gelebilir.

Hamileliğin 35. Haftasında Annedeki Değişim 

Rahminiz normal boyunun birkaç katında olduğu için artık kaburgalarınızın altında bulunmaktadır. Bu nefesinizin daralmasına ve hatta halsiz hissetmenize neden olabilir. Bu yüzden kendinize yüklenmemeye ve dinlenebildiğiniz kadar dinlenmeye çalışın.

Bebeğinizin hareketleri ağrı yaratıyorsa pozisyonunuzu değiştirmeye çalışın. Yan olarak yatmak bebeğinizi hareketlendirmeye yardımcı olabilir ve sizin daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

Gebeliğin son haftalarında bebeğinizin hareketleri biraz daha farklı gelse de bebeğiniz hala daha önceden olduğu kadar hareket ediyor olmalıdır. Eğer bebeğinizin normalde olduğu kadar hareket etmediğini düşünüyorsanız veya bebeğinizin hareketleri konusunda sorularınız varsa doktorunuzla doğrudan iletişime geçin.

Gebelik iznine ayrıldıysanız dinlenmek için bolca fırsat yaratın ve öğrendiğiniz nefes tekniklerini çalışmaya başlayın.

 

 

 

 

Yayın Tarihi : 05/08/2020
/**/