Hamileliğin 38. Haftasında Neler Oluyor?


Hamileliğin 38. haftasına geldiniz ve bu hafta bebeğiniz doğsa bile tam gelişmiş kabul edilir. Peki, hamileliğin 38 haftasında bebek gelişimi nasıl olur? 38 haftalık bebek doğar mı? 38 haftalık bebek kaç kilo olur? Hamileliğin 38. haftasında bebeğin göz rengi belli olur mu?

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Erkut Attar, hamileliğin 38. haftasında yaşananların yanıtını verdi.

38 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olur? 

Kilosu ortalama 3100 gram iken boyu 48.5 cm kadar olmuştur. Baş çevresi ve karın çevresi aynı boyuttadır. Bu haftadan sonra artık bebeğiniz full-term olarak yani tam gelişmiş kabul edilir.

Hamileliğin 38. Haftasında Bebekteki Gelişim 

Bu haftayı hala anne karnında geçirirse beyni ve akciğerleri gelişmeye devam edecektir ve sonraki hafta artık tam gelişmiş olacaktır. Bu haftada da bebeğinizin kilo alımı devam eder yağ dokusu gittikçe artar.

Hamileliğin 38. Haftasında Göz Rengi Belli Olur mu? 

Bebeğinizin göz rengini belirleyen iris dokusu pigment bakımından yeterince zengin değildir, bu yüzden mavi ya da lacivert olarak görülecektir. Doğumdan sonraki zamanda yavaş yavaş göz rengi değişebilir.

Hamileliğin 38. Haftasında Anne Hangi Hazırlıkları Yapmalı? 

Bu haftadan itibaren hastane çantanızı ve eksik listenizi hazırlamanızda fayda var.

Doktorunuzla randevularınız sıklaşacak ve her hafta kontrolünüz olacaktır. Bu  hafta içinde olan kontrolünüzde pelvik muayenesi yapılarak sizin doğum yolunuz bebek için uygun mu, bebeğiniz baş ile mi makat ile mi geliyor, rahim ağzınızda açılma ya da silinme (incelme) oluşmuş mu bakılır.

 

Yayın Tarihi : 05/08/2020
/**/