Hamileliğin 4. Haftasında Neler Oluyor?


Hamilelik sürecinde her hafta neler yaşandığını merak mı ediyorsunuz?  Hafta hafta hamilelik dizimizin bu bölümünde hamileliğin 4. haftasında anne adayında yaşananları ve bebeğin gelişim sürecini anlatacağız. 

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı ve Tüp Bebek Uzmanı  Prof. Dr. Erkut Attar hamileliğin 4. haftasına ilişkin bilgi verdi.

Hamileliğin 4. Haftasında Yaşananlar

İmplantasyondan gerçekleştikten sonra hücre topluluğu ikiye ayrılmaktadır: Embriyoyu oluşturan hücrelerden bebeğiniz gelişecek, diğer hücre topluluğundan ise plasenta gelişecektir. Halk arasında bebeğin eşi de denilen plasenta, bebeğiniz ile sizin aranızda köprü oluşturan ve besin alışverişini sağlayan yapıdır.

 

İlk Gebelik Belirtileri

Bu hafta gebelik testlerinin pozitif çıkması için biraz erken olabilir. İlk gebelik bulgusu olan adet gecikmesi dışındaki diğer gebelik belirtileri bu haftada görülmeye başlayabilir. Hiçbir belirti hissetmeyeceğiniz gibi, Premenstrüel sendrom (PMS) benzeri belirtiler hissedebilirsiniz. Hafif kasık ağrısı, memelerde hassasiyet ve büyüme, ruh durumunda değişiklik gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz.

 

Yerleşme Kanaması

Yaklaşık %25 oranında yerleşme kanaması (implantasyon kanaması) denilen hafif, pembe / açık kırmızı / açık kahverengi  bir lekelenme görülebilir ve bu genellikle beklenen adet tarihinden önce gerçekleşmektedir. Dolayısıyla gebelik beklerken böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen adet gördüğünüz varsayımında bulunup tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

1 - 5 Haftalık Bebek Görüntüsü


Hamilelikle İlgili 1 Soru | 1 Cevap

  • Hamilelikte İlaç Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebeliğin herhangi bir döneminde, herhangi bir nedenle ilaç kullanmadan önce mutlaka doğum hekiminizin görüşü alınmalı ve onun onayı olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Gebelikte tıbbi durum ya da yakınmalar ilaç kullanımını gerektirmedikçe ilaç kullanmamak ve kullanılacak ilaçları mutlaka doktor önerisiyle kullanmaktır. Hemen her tıbbi durum için gebelikte kullanıma uygun bir ilaç vardır. Ama dediğimiz gibi öncelikle jinekologun önerisi alınmalıdır.  Gebelikte fark edilmeden ilaç kullanıldığında ya da ilaç kullanımı gerektiğinde mutlaka hekim ile temasa geçilmeli, ilacın içeriği saptandıktan sonra bu kategorilere göre sınıflanmış kitaplardan uygunluğu tespit edilmelidir.

 

Yayın Tarihi : 06/08/2020
/**/