Hasta Güvenliği

1. Hastaneye kabulü yapılan her hastanın T.C kimlik numarası istenerek Hastane İşletim Sistemine kaydı yapılır.
2. Hastaneye yatan ve acile gelen her hasta için her hastaya Adı Soyadı, Hasta Protokol Numarası, Tedavi Numarası, Doktorunun Adı Soyadının yazıldığı BEYAZ KOL BANDI takılır.
3. Aynı adı soyadı taşıyan hastaların olması durumunda ek olarak LACİVERT RENKLİ UYARI KOL BANDI takılır.
4. Aynı isimli hasta yatışı olduğunda Hastane İşletim Sisteminde uyarı çıkmaktadır.
5. Allerjik Olan hastalar için KIRMIZI RENKLİ KOL BANDI ilave olarak takılır.
6. Gebe Yatışlarında Standart Kol Bandı uygulaması yapılır. Ayrıca doğum esnasında Bebek ve Anne Güvenliği için (Bebeğin Protokol ve Tedavi Numarasını taşıyan) kız bebekler için PEMBE KOL BANDI, erkek çocuklar için MAVİ KOL BANDI anneye ilave olarak takılır.
7. Her hasta için barkod sistemli Hastanın Adı Soyadı, Doğum Tarihi, Protokol Numarası ve Tedavi Numarasını içeren etiket sistemi ile hastanın kimlik güvenliği sağlanır.
8. Hastaya ilaç, kan ve kan ürünleri vermeden önce, hastadan kan örneği almadan, herhangi bir girişim yapmadan önce hastanın adı soyadı, doğum tarihi, protokol veya tedavi numarası sorgulanarak üç farklı doğrulama yöntemi ile hasta kol bandından, dosyasından ve hastaya ya da refakatçisine sorularak kimlik doğrulaması yapılır.
9. Numune alınmadan önce barkod basılır ve alımdan hemen sonra hastanın yanından ayrılmadan önce mutlaka tüpe barkod yapıştırılır.
10. Bebeklerde ayrıca Yatak Başı Kartından doğrulaması teyit edilir.
11. Laboratuvara gönderilen numunelerde barkod etiketi basılarak numune üzerine yapıştırılır.
12. Numune etiketlenmesi ve tanımlanması ile ilgili kurallar tanımlanmıştır.
13. Hasta oda numarası ve ya hastanın bulunduğu alan hasta tanılamasında ve doğrulamasında kullanılmaz.
14. Doktor adı ve uygulanacak işlem hasta tanımlamasında kullanılmaz.
15. Şuuru kapalı olarak gelen ve üzerinden kimlik çıkmayan hasta olduğunda hastanın kaydı PROTOKOL NUMARASI, CİNSİYETİ, DOKTOR ADI, GELİŞ TARİH VE SAATİ ile kaydedilerek kimlik bilekliğinde ilgili kaydın çıkması ve tanımlanması sağlanmış olur.