Hematopoietik Kök Hücre Nakli Sonrası Güvenli Yaşam Kılavuzu

Malign (kötü huylu) hematolojik hastalıkların ve solid tümörlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan hematopoietik kök hücre nakli sürecinde ve sonrasında, hasta bakım ihtiyaçlarının yoğun olduğu uzun bir tedavi süreci bulunmaktadır.

Bununla birlikte hastanın psikolojik ve fiziksel bakım aktivitelerini yerine getirebilecek özel bir bakım gerektirmektedir. Hastanın kendi yaşam alanında alacağı önlemler ile birlikte hematopoietik kök hücre nakli sürecinde ve sonrasında bakım veren bir aile üyesi olması da hastanın tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Böylelikle hastanın süreci daha kolay kabul ettiği, daha az fiziksel ve psikolojik sorun yaşadığı görülmektedir. Nakil sonrası akut semptomların, tıbbi komplikasyonların tanınması ve yönetimi, fırsatçı enfeksiyonların önlenmesi, psikososyal destek nakil olan hasta ve bakım veren kişi için çok önemlidir.

Hematopoietik kök hücre naklinde hasta ve hasta yakınlarının artan sorumlulukları nedeniyle ev ve iş yaşamında değişiklik yaşanabilmektedir. Bununla birlikte hem sosyal ve hem de ev yaşamında bazı önlemlerin alınması gerekmektedir.


 

Yayın Tarihi : 19/06/2019