Hirsutizm Tedavisi


Multidisipliner bir yaklaşım gerektiren hirsutizm sorununda, öncelikle altta yatan nedenin tespit edilmesi ve buna yönelik tedavi uygulamak gerekmektedir. Başvuran kişilerde büyük çoğunluğu oluşturan PKOS ve idiopatik hirsutizmde ilaç tedavisinden yararlanılmaktadır. En az 6 ay düzenli ilaç kullanımının yanına gerekirse kozmetik tedavi de eklenebilir. Tedavide kozmetik uygulamalar ve ilaç tedavisi aynı anda veya farklı zamanlarda yapılabilir.

Hirsutizm tedavisinin kalıcı bir tedavi yöntemi olmadığı, kronik tedavinin gerekli olabileceği ve ilaçların ancak aylar içerisinde etki edebileceğinin unutulmaması gerekmektedir. Bu süre içinde düzenli hekim kontrollerine devam edilmesi de oldukça önemlidir.

Hirsutizmin tedavisinde hayat tarzı değişiklikleri önemli bir yer tutar. Altta yatan neden ne olursa olsun özellikle obezitesi olan hastalarda uygun diyet ve düzenli egzersizin hirsutizm üzerine olumlu etkileri vardır. Ayrıca hirsutizm nedeninin genetik anormallik olduğunun tespit edildiği hastalara genetik danışmanlık verilmelidir.

Formu doldurun, biz sizi arayalım:


 

 

Yayın Tarihi : 11/09/2020
/**/