Kadın Sağlığı Birimi

Kadın Sağlığı Birimi 
03-03-2010

 

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği’nde multidisipliner anlayışla çalışan Kadın Sağlığı Merkezi hizmete girdi.

Kadın sadece bir birey değil, bir anne, bir eş ve ailenin temel parçasıdır. Onun sağlığının korunması, toplumun sağlığının korunması demektir. Kadının değişik dönemlerde, değişik yaşlarda farklı sorunları olabilir. Bu bazen genç kızlık, bazen gebelik, bazen annelik, bazen orta yaşlılık gibi değişik dönemlere özgü fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları olabilir. Kadının sadece şikâyeti olduğu zamanlarda ve sadece şikâyetine yönelik değil, bir bütün olarak ele alınması gereklidir. Multidisipliner bir yaklaşımla, var olan ve olması mümkün sorunlara bütünlük içerisinde bakıp her bir sorun için o sorunu çözecek en yetkili doktor ve diğer yardımcı personelle birlikte sorunların üstesinden gelinmesi ve önlenmesi amaçlanmaktadır. Kadınların sağlık kontrollerini farklı yerlerde, parça parça ve birbirinden habersiz gerçekleştirilmesi yerine tek bir birimde, yorulup üzülmeden tetkik ve tedavilerini yaptırıp var olan sorunların erkenden tespit edilerek çözülmesi hedeflenmektedir.

Kadın Sağlığı Birimi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genel Cerrahi, Dermatoloji / dermokozmetoloji, Plastik Cerrahi, Psikiyatri, Radyoloji ve gerek görüldüğü takdirde diğer tüm branşlardan da yardım alınarak her türlü muayene, tetkik ve girişim hizmetleri verileceğini anlatan, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Bağdat Caddesi Polikliniği Kadın Sağlığı Birimi'nin diğer merkezlere oranla kadınlara ne gibi farklı tedavi hizmetleri sunacağını ise şöyle açıklıyor: “Sıkıntı, stres veya endişeleri olan kadınların, gerekli tüm yaklaşımın yapıldığını bilerek güvenle teslim olduğu, her türlü sorunu için o sorun hakkında en uzman kişilerle ve yaklaşımlarla karşılaşacağını bildiği bir birim olacak burası. 'Herkes her şeyi yapar' değil; 'herkes en iyisini yapar' güveni duyulan, multidisipliner, her branşın birbiri ile iletişim içinde yardımcı ve yönlendirici olduğu bir yaklaşım sunacağız.”

Kadın hastalıkları için koruyucu hekimlik

Kadın Sağlığı Birimi’nde kadın hastalıkları ve doğum açısından amaçlarının kadını bir bütün olarak ele alıp ilk etapta koruyucu hekimlik hizmetlerinden faydalandırmak olduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, bunun nedenlerini şöyle açıklıyor: “Dünyada her iki dakikada bir kadın, rahim ağzı kanserinden kaybediliyor. Oysa rahim ağzı kanserine yol açan hücresel değişiklikler onlarca yıl öncesinden başlıyor. Yıllık düzenli servikal smear takipleri ile rahim ağzı kanserine doğru ilerleyebilecek hücresel değişiklikleri tanımak ve çok erken aşamalarda tedavi etmek mümkündür. Yıllık jinekolojik muayeneler ile rahim ağzı, döl yatağı, yumurtalık kanserinin erken tanısı yapılabilir.”
 

Üreme çağı

Her beş kadından birinde görülen polikistik over sendromunun tanı ve semptomatik tedavisinin, bu sendromun en önemli bileşenlerinden olan tüylenme ve akneler için dermatoloji ile eş zamanlı olarak yapıldığını söyleyen  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, “Pek çok genç hasta, sadece tüylenme ya da akne şikâyetleri ile dermatoloji uzmanına başvuruyor. Bu şikâyetlere yönelik tedavi düzenlenirken bunlara neden olan asıl hastalığın, polikistik over sendromunun tanısı ve tedavisi gözden kaçabiliyor. Oysa hormon düzeylerini dengelemeden sadece tüylenme ve akne için verilen tedavi başarı sağlayamaz. Ayrıca bu hastaların yarısında obezite sorunu ve ileri yaşlarda şeker hastalığına kadar ilerleyebilen insülin direnci vardır. Yine bu hastalarda, üreme çağındayken insülin direnci ve kan yağlarındaki bozukluk açısından tedaviye başlanmayacak olursa ileride kalp damar hastalıkları riski çok yüksektir” diyor. Polikistik over sendromlu hastaların; kadın hastalıkları, dermatoloji ve dahiliye endokrin uzmanları tarafından ortak takip ve tedavilerinin en uygun yöntem olduğuna dikkat çeken  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Kadın Sağlığı Birimi'nde polikistik over sendromlu hastaların oradan oraya koşturmadan multidisipliner olarak tedavilerinin mümkün olacağını belirtiyor.

   
Gebelikten korunma yöntemleri

Gebe kalma veya cinsel yolla bulaşan hastalık kapma korkusuyla sağlıklı bir cinsel yaşamı olmayan kadınların yaşına ve yaşam tarzına en uygun gebelikten korunma yöntemleri hasta ile tartışılarak belirleniyor ve uygulaması sağlanıyor. Kadın Sağlığı Birimi'nde; her dört kadından birinin sorunu olan, iş gücü kaybına neden olabilen, yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyebilen adet dönemi sancılarının da ayırıcı tanı ve tedavisinin yapılacağını söylüyor.

 
Menopoz sonrası dönem

“Beklenen yaşam süresinin uzaması ile kadınların büyük kısmı hayatlarının en az üçte birlik kısmını menopoz sonrası dönemde sürdürmekte” diyen  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, kelime olarak “son adet” anlamına gelen menopozun kadınlar için kaçınılmaz bir durum olduğunu, ancak asla hayatın ya da cinselliğin sonu anlamına gelmediğini belirtiyor. Bu dönemde başlanacak menopoz tedavisi ile ateş basması, gece terlemeleri, unutkanlık gibi menopoz şikâyetlerinin ortadan kaldırılmasının mümkün olduğuna dikkat çeken  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, “Menopozdan hemen sonra, zaman geçirilmeden başlanan hormon tedavisi, kemik erimesi, üriner semptomlar, vajinal kuruluk ve buna bağlı cinsel isteksizlik gibi menopozun uzun dönem sorunlarına karşı da koruyucu olacaktır” diyor. Menopoz tedavisi planlanan hastanın, eş zamanlı olarak meme açısından radyoloji ve genel cerrahi, menopoza özgü sıkıntılar açısından psikiyatri tarafından da değerlendirilmesinin mümkün olacağına değinen Uzmanımız İş, döl yatağı kanserinin hasta tarafından fark edilebilecek en önemli semptomlarının adet düzensizliği, aşırı kanama ve menopoz sonrası kanamalar olduğunu belirterek, “Hastaların çoğu menopoza yakın dönemdeki adet düzensizliklerini menopozun doğal gidişatına bağlayarak önemsememekte, bu nedenle döl yatağı kanseri tanısı gecikebilmektedir. Menopoz öncesi dönemdeki adet düzensizliklerinin ayırıcı tanısı ile döl yatağı kanserinin erken tanısı mümkün olacaktır” diyor.

Doğum sonrası beden estetiği

Doğum sonrası dönemde bedende önemli kalıcı estetik sorunlar meydana gelebildiğini belirten Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Plastik Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı, bu sorunları şöyle sıralıyor:

• Cilt sorunları
• Deride lekelenmeler
• Saç kayıpları
• Deri çatlakları
• Kılcal damarlarda artış ve genişlemeler
• Memenin estetik sorunları
• Doku gevşeklikleri
• Karın bölgesinde deformasyon
• Bedende kilo dağılımı değişiklikleri
• Sezeryan izleri
• Cinsel organ deformasyonları

Doğum sonrası beden estetiğinin yeniden kazandırılması ya da geliştirilmesinde bütüncül bakış açısının gerekli olduğuna değinen, bunun için Kadın Sağlığı Birimi'nde yapılacakları şöyle açıklıyor:

• Doğum sonrası sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması ve doğum sonrası beslenme diyetleri
• Doku sıkılaşması için doku sıkılaştırıcı programlar
  (kas tonusu artırma programı, infrared, triaktif, lpg)
• Bölgesel yağ fazlalıkları için lazer lipo
• Deri çatlakları için fraksiyonel lazer uygulamaları (1540 dalga boyu olan erbium-glass ve 2940 dalga boyu olan erbium-YAG), hücre transferleri
• Selülit için lazer lipo, lpg, triaktif, infrared
• Kılcal damar tedavisi için Nd-YAG (varisler için damar cerrahisi tarafından endovenöz lazer uygulamaları)
• Meme deformasyonları için dolgu, hücre transferleri, infrared
• Karın bölgesi deformasyonları için 1540 dalga boyu olan erbium-glass, lpg, infrared, triaktif 
• Sezeryan izleri için fraksiyonel lazer
• Saç kayıpları için saç mezoterapisi

Meme kanserinde meme korunabilir

Meme kanserine yakalanan ve memesini kaybeden kadınlar üzerindeki psikolojik etkilerin en aza indirilmesi için yapılan çalışmalarda, memenin korunmasının mümkün olduğu sonucuna varıldığını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı, bunun için uygulanan ve Kadın Sağlığı Birimi'nde de uygulanacak olan yöntemi şöyle açıklıyor:

“Özellikle son zamanlarda geliştirilen iki önemli yöntem var: Birincisinde teknolojiden yararlanıyoruz, diğerinde de kemoterapi denilen, kanser ilaçlarının kullanma zamanını belirleyerek memenin korunmasını mümkün hale getiriyoruz. Her iki yöntemde de özellikle 2 cm'nin altındaki küçük meme tümörlerinde memenin tamamen çıkartılmasına gerek kalmıyor. Memenin korunması için kemoterapi yöntemine çok önem veriyoruz. Hastada 2 cm'den büyük bir tümör varsa hastaya ameliyat öncesinde kemoterapi uygulayarak tümörü küçültüyoruz. Böylece sadece tümörün olduğu bölge ve çevresindeki sağlam dokuyla birlikte tümörü çıkararak memeyi koruyoruz. Daha önce uygulanan yöntem, önce kanserin alınması, sonra kemoterapi ve radyoterapi uygulanması iken yeni yöntemde önce kemoterapi ile tümör küçültülüyor, sonra alınıyor. Kişinin memesi küçük ve içindeki tümör 2 cm veya daha büyük boyuttaysa meme koruyucu ameliyatı yaptığımız zaman o memenin şekli bozuluyor. Büyük bir memede meme koruyucu ameliyatı yaparken problem olmaz, çünkü zaten dokusu vardır. Bu durumda küçük memede tümörün boyu önem arz ediyor ve kemoterapi ile küçültülmesi gerekiyor. Vakaların yüzde 20-30'una varan bir kısmında kemoterapi uygulaması ile tümörün tamamen kaybolduğu gözleniyor. Yüzde 40-50'sinde de tümörün büyüklüğü yarıya iniyor. Tümörü küçültmek veya yok etmek, teknik olarak bizi memeyi koruyabilir hale getiriyor. Bunun yanında ameliyat öncesi verilen kemoterapiler, tümörün kemoterapiye olan duyarlılığı hakkında bize bilgi veriyor. Ayrıca koltuk altının alınması günümüzde neredeyse tamamen terk edilmiş bir yöntem. Eskiden tümörün yayılma ihtimali olduğu gerekçesiyle alınıyordu.
Bütün bunların yanında meme koruyucu ameliyatların, memenin tamamının çıkartılmasına yönelik eski ameliyat yöntemleri ile karşılaştırıldığında hasta sağ kalım oranları yönünden bir fark olmadığı gösterilmiştir.”

Radyoloji tetkikleri

Kadında sinsice gelişebilecek kanser türlerinin taramasının radyoloji ile gerçekleştirebildiğini anlatan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Uzmanı, Kadın Sağlığı Birimi'nde uygulanacak radyoloji tetkiklerini şöyle sıralıyor:

• Tiroid kanserleri için tiroid USG tarama tetkikleri
• Meme kanseri için mamografi ve meme USG tarama tetkikleri; bir şey bulunması halinde diagnostik tetkikler
• Yumurtalık kanseri için alt batın USG tarama tetkiki
• Hastanede başarı ile uygulanan “tüp bebek” çalışmalarının başlangıcında, kadının yükleneceği “hormon yükü” öncesinde memelerin USG veya USG + mamografi ile tetkiki
• Menopoz dönemi takipleri için tiroid ve meme taramaları
• Memenin estetik düzeltilmesi çalışmalarının başında, memede bir lezyonun bulunmadığının USG ve
 USG + mamografi ile tesbiti.
 
Dermatolojik işlemler
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı, Kadın Sağlığı Birimi'nde, deri hastalıklarının tanı ve tedavisinin yanı sıra gerçekleştirilecek diğer uygulamaları şöyle sıralıyor:

• Saç dökülmelerinde patern analizi ve nedene yönelik tedavi
• Deri bakımı konusunda bilgilendirme
• Nevüslerin (benlerin) bilgisayarlı dermatoskop (MoleMax) aygıtıyla kaydı ve izlenmesi
• Tırnak hastalıklarının tanı ve tedavisi
• Peeling uygulamaları
• Lazer epilasyon

 

 

Yayın Tarihi : 13/02/2020
/**/