Kemik İliği Nakli Sonrası Güvenli Yemek Yeme


Herkes İçin Uygun Güvenli Yemek Uygulamaları

Çiğ tavuk, kırmızı et, balık ve tüm deniz ürünleri, diğer yemeklerden ayrı bir alanda hazırlanmalıdır.

Hazırlanan her ürün için farklı bir hazırlama tahtası kullanılmalı ya da her kullanımdan sonra ılık su ve sabunla yıkanmalıdır.

Salmonella enteritidis ve Campylobakter jejuni gibi bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda ciddi ve invazif hastalık yapabilecek etkenlerin sebep olduğu, yemeklerden kaynaklanan hastalıkları engellemek için çiğ etler diğer yemek ürünleriyle temas etmemelidir.

Değişik et çeşitleri 66°C’den daha sıcak olmak üzere farklı ısılarda pişirilmelidir.

Diğer etler ve yumurta içeren güveçler ya da sufleler 71°C’nin üzerinde pişirilmelidir.

Soğuk yiyecekler 4°C’nin altında saklanmalıdır. Sıcak yiyecekler ise 60°C üzerinde olmalıdır.

Yemek hazırlayan kişiler artakalanlar ile uğraşırken öncesinde ve sonrasında ellerini yıkamalı, temiz mutfak eşyaları ve yemek hazırlama alanları kullanmalıdır. Kalan yiyecekler, küçük parçalara bölünmeli ve derin olmayan çabuk soğuyabilecek kaplarda saklanmalıdır.

Kalan yiyecekler pişirildikten sonra 2 saat içinde buzdolabına konmalı, 2 saatten fazla oda sıcaklığında kalan yiyecekler tüketilmemelidir.

Artakalan yiyecekler tekrar ısıtılacak ya da kısmen pişirilmiş yiyecekler tekrar pişirilecekse pişirildiğinde ısı 74°C’nin üzerinde olmalıdır. Yemeden önce artakalmış çorbalar ve soslar iyice kaynatılmalıdır. Buzdolabına konmuş yiyeceklerin üzerine tarih yazılmalı ve 72 saatten fazla saklanmamalıdır.


Nakil Alıcıları İçin Ek Uygulamalar

Nakil alıcılarının diyetleri engreftman (tutunma) olmadan önce yemeklerden kaynaklanabilecek bakteri, virüs, maya, küf ve parazit gibi enfeksiyonları önlemek için kısıtlanmalıdır.

Enfeksiyonu önlemek için etkinliğine dair kanıt olmasa da, nakil alıcılarına engreftman (tutunma) öncesi düşük mikrobiyal diyet önerilmektedir.

Nakil alıcılarında engreftman (tutunma) olduktan sonra, yemek kaynaklı enfeksiyonları önlemenin yanı sıra yeterli ilave besin alımının da sağlanması gerekmektedir.

Otolog nakil alıcılarında bu diyet 3 ay, allojenik nakil alıcılarında ise tüm immünsüpresif ilaçlar kesilene ve alıcı canlı atenüe aşı yapılabilecek düzeye ulaşana kadar devam etmelidir.

Nakil alıcıları çiğ ya da az pişmiş hiçbir et türünü (sığır, tavuk, domuz, kuzu, geyik ve diğer av etleri) ya da içinde çiğ et bulunan veya hayvanların uykulukları yenmemelidir.

Nakil alıcıları veya adayları, eğer kendilerinin ya da bakıcılarının dışında birileri tarafından yemek yapılıyorsa (restoran vb yerlerde), sadece iyi pişmiş et tüketmeye özen göstermelidir.

Dumanı çıkana kadar ısıtılmadığı sürece nakil alıcıları ve adayları, sosis ve şarküteri ürünlerini tüketmemelidir.

Salmonella enteritidis enfeksiyon riski nedeniyle, nakil alıcı ve adayları çiğ veya az pişmiş yumurta ya da bunu içeren yiyecekleri (hollandez sos, sezar sosu gibi salata sosları, ev yapımı mayonez) tüketmemelidir.

Vibrio türleri, viral gastroenterit ve campylobacter türlerinin sebep olduğu enfeksiyonlardan kaçınmak için çiğ ya da az pişmiş deniz ürünleri tüketilmemelidir.

Kabuklu sebze ve meyveler, organik yiyecekler ve daha önceden yıkandığı belirtilen paket sebze meyvelerin de musluk suyuyla yıkanması önerilmektedir.

Çiğ lahana (E.Coli, Salmonella), çilek, dut vb meyveler, kavrulmamış, çiğ ya da kabuğu içindeki fındık, fermente soya fasulyesi içeren ürünler, çiğ tahıl ürünleri, pastörize olmayan süt ve süt ürünleri, çiğ sebze içeren peynirler, küflü peynirler, yumuşak peynirler, tütsülenmiş ya da turşusu yapılmış deniz ürünleri, çiğ bal gibi yiyecekler tüketilmemelidir.

Nakil alıcıları probiyotik tüketmemelidir.

Hazırlama tedavisi altında olan nakil adayları, nötropenik (nötrofil sayısı <1000/ml3) nakil alıcıları veya ciddi derecede bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda küf içerebilecekleri için naturopatik (bitkisel) ilaçlar kullanmamalıdır.

Nakil alıcıları, naturopatik ilaçları nakil yapan doktorları ya da enfeksiyon hastalıkları uzmanlarıyla birlikte çalışan naturopati uzmanlarının önerdiği şekilde kullanmaları gerekmektedir.


Kullanıcılar bunları da aradı: 


Yayın Tarihi : 19/06/2019
/**/