Kendinizi Suçlamaktan Vazgeçin

Hamileliklerin erken doğum ile sonuçlanması anne ve babaya suçluluk, üzüntü, korku ve stres gibi duygularını beraberinde getirmektedir.Her doğan 10 bebekten yaklaşık olarak 1’i prematüre doğmaktadır. Bir bebeğin erken doğma riski yüzde 10 gibi yüksek bir oranken ve bebeğin erken doğmasının birçok nedeni varken kendinizi suçlamanın kendinize ve bebeğinize zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını belirten Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Merve Öz, bu duygudan vazgeçilmesi gerektiğini vurguluyor. 

 

Geçmişe Değil Şimdiye Odaklanın!

Erken doğumu önlemek için yapacağınız bir şey yokken şimdi bebeğiniz için yapacağınız çok şey var. Bebeğinizin anne sütünün içinde bulunan vitamin ve mineraller ile birlikte bağışıklık sistemi gelişecektir. Bebeğinizin size, annesinin sütüne ihtiyacı var. Fakat annenin yapacağı stres ve sıkıntı annenin sütünün kesilmesine neden olarak bebeğin yeterli beslenmesini engelleyebilmektedir. Ayrıca bebeğinizin beslenmesinin yanında bakıma da ihtiyacı vardır. Bedensel yorgunluğunuza, duygusal yorgunluk eklemeniz bebeğinizin bakımında aksaklıklara yol açabilir. İşte bu yüzden değiştiremeyeceğiniz şeylere odaklanmak yerine değiştirebileceğiniz şeylere odaklanın. Geçmişi değiştiremeyeceğiniz için şimdiyi güzelleştirin!

Bebeğinizin Yanında Olduğunuzu Hissettirin!

Bebeğinize temas etmeniz, onunla konuşmanız hem size hem de bebeğinize iyi hissettirecektir. Bebeğiniz anne ve babasının sesini tanıyacaktır. Lütfen yanında olduğunuzu ve hep yanınızda olacağınızı bebeğinize söyleyin. Bebeğiniz sizin hissettiğiniz endişe ve suçluluk duygularını hisseder. Bu duyguları bir kenara bırakıp bebeğinizin yanına gidiniz ve ihtiyaç duyduğu güven hissini ona veriniz.Narin Uykular

Prematüre bebekler, günde 16 - 18 saate kadar uyuyabilirler. Bu da uykuya diğer yenidoğanlara göre daha meyilli olduklarını gösterir. Prematüre bebeklerde 'ani beşik ölümü sendromu' daha sık görülür. Bu nedenle uyku alanında sert bir yatak kullanmalı ve bebeğin yatak içerisine gömülmesini engellemelisiniz.Ayrıca tüm bebeklerde olduğu gibi prematüre bebeklerde de tavsiye edilen uyuma pozisyonu sırtüstü pozisyondur. Bebeği boğulma tehlikesinden korumak için battaniyesi ince ve delikli olmalıdır. Bebeğin vücut ısısının korunması, beslenmesinin düzenli ve aksatılmadasn yapılması sağlıklı bir uykuya zemin hazırlar, bu konulara özellikle dikkat etmelisiniz.Bebeğin rahatça uyuyabilmesi için evde yüksek sesli aktivitelerden kaçınmalısınız. 

Anne Sütü Mucizesi

Bebekler için eşsiz besin kaynağı şüphesiz anne sütü. Prematüre bebekler için  anne sütü ile beslenme çok daha önemli. Yapılan çalışmalara göre anne sütü ile beslenen prematüre bebekler, anne sütünden yoksun olanlara göre daha hızlı gelişiyor. Prematüre bebek sahibi annelerin sütü, içerdiği  besin değeri açısından; zamanında doğum yapmış bir annenin sütünden çok farklı.Bebeğinin tüm ihtiyacını karşılayacak unsurları ona sağlıyor. Kısacası, anne sütü prematüre bebek için fiziksel ve ruhsal  gelişmesinden, enfeksiyonlara eşsiz bir şifa kaynağı.


Kullanıcılar bunları da aradı:

 

 

Yayın Tarihi : 01/10/2019