Sık Sorulan Sorularla Koronavirüs

Koronavirüs COVID-19 şüphesi yaşayan bir hasta ilk başvurusunu nereye yapmalı?

Şüpheli belirtisi ya da belirtileri olan kişinin tanı ve tedavi için pandemi hastanelerine gitmesi gerekiyor.

 

Başta pandemi hastanesi ilan edilen özel hastanelerde son durum nedir?

Artık özel hastaneler pandemi hastanesi değil. Şüpheli tüm hastalar pandemi hastanelerine gidiyor.

 

İsteğe bağlı Koronavirüs testi yaptırılabiliyor mu?

İsteğe bağlı sürüntü testi yapılmıyor. Bunun için bazı kriterler var. Öncelikle şüpheli semptomları olan hastalara test yapılıyor. Bunun yanında yurtdışına seyahat edecek kişiler için de test zorunluluğu var. Ayrıca profesyonel sporculara da sürüntü testi yapılıyor.

 

Virüsün bulaşmasında güneş / UV ışınlarının etkisi nedir?

Virüsün yayılma hızı yazın da değişmedi. Normalde insan koronavirüsleri yaz aylarında hastalık oluşturmazken SARS CoV-2 hayvanlardan insanlara bulaşarak insanlarda da yaşamaya adapte olan bir virüs olarak yaz aylarında da yayılmaya ve hastalık oluşturmaya devam etti. Kış ayları yaklaşırken insanlar kapalı mekanlarda kalabalık ortamlarda bir arada olacağı ve fiziksel mesafeyi korumak zorlaşacağı için enfeksiyon sıklığı yeniden artışa geçecek.

 

Virüsten korunmanın en önemli kuralı nedir?

Hijyen kurallarına uymak, maske takmak, el temizliği, sosyal izolasyon. Bu kurallatr büyük oranda virüsten korunmamızı ve toplum genelinde de yayılım hızının yavaşlamasını sağlayacaktır. Bununla birlikte güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak da korunmada önem taşıyor. Bunu sağlamak için dikkat edilmesi gerekenlerin başında, dengeli beslenmek, kaliteli ve yeterli uyumak, bol su içmek geliyor.

 

Dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları nelerdir?

  • En önemli kural el hijyeninin sağlanmasıdır. Bunun için ellerinizi su ve sabunla sık sık yıkayın. Su ve sabunun olmadığı yerlerde mutlaka alkol içerikli el dezenfektanı kullanın.
  • Elinizle dışarıda çeşitli yerlere dokunduysanız ellerinizi, ağzınıza, burnunuza, gözünüze sürmeyin.
  • Dışarı çıkmak zorundaysanız eve döndüğünüzde giysilerinizi bir askı ile dış ortamda havalandırın. Yıkanabilir olanları ise 60 derece ısıda çamaşır deterjanıyla yıkayın.
  • Ayakkabılarınızı, elinize eldiven giyerek, deterjanlı nemli bezle silin, sonrasında mutlaka ellerinizi dezenfekte edin.
  • Eve döndüğünüzde mutlaka elinizi ve yüzünüzü su ve sabunla yıkayın, mümkünse duş alın.
  • Evdeki, lavabo, kapı kolları, musluklar, prizler gibi en çok ve en sık kullanılan yerleri mutlaka her gün 1/100 oranında sulandırdığınız çamaşır suyu ile temizleyin.
  • Cep telefonlarınızı en az günde iki kere (3-4 saat aralıkla da olabilir) mutlaka kolonyalı mendille silin.
  • Dışarıdan ve marketlerden alınan paketli ürünleri su ve sabunla temizledikten sonra dolaba yerleştirin.

 

 

Yayın Tarihi : 16/09/2020