Makula Dejenerasyonu (Sarı nokta)

Günümüzde, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (sarı nokta) ülkemizde ve dünyada 50 yaş üzerindeki kişilerde en sık körlük sebebidir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu gelişiminde en önemli risk faktörleri ileri yaş ve genetik yatkınlıktır. 50 yaşlarında yüzde 2 - 5 oranında görülürken 75 yaş ve üzerinde bu oran yüzde 30’a çıkmaktadır.

 

Makula Dejenerasyonunun Belirtileri Nelerdir?

Hastaların ilk başvuru şikayeti görme düzeyinde azalma, merkez noktayı görememe, düzensiz görme, görmede kırılma şeklinde olmaktadır.

 

Makula Dejenerasyonunda Tanı Nasıl Konur?

Hastalığın kuru ve yaş tip olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. Yaş tip, olguların küçük bir bölümünü oluşturmakla beraber görme kaybına daha sık neden olmaktadır.

Hastanemizde bu hastalığın tedavisi güncel teknoloji ve tekniklerin kullanıldığı Makula Hastalıkları ve Cerrahisi bölümünde yapılmaktadır. Yaşa bağlı makula dejenerasyonu hastalarının erken tanı ve takibinde kullanılmak üzere hastalara Amsler Kart Testi verilmektedir. Hastaların bu test kağıdını okuma mesafesinde (30-35 cm) tutarak ve her bir gözünü tek tek kapatarak test kağıdının ortasındaki noktaya bakmaları gerekmektedir. Çizgilerde eğilme, siyah leke oluşumu gibi değişiklikler gözleyen hastaların en kısa sürede göz doktoruna başvurmaları gerekmektedir.
                              


Kullanıcılar Bunları da Aradı:

Yayın Tarihi : 16/12/2019