MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME ( MRG )

MANYETİK REZONANS GÖRÜNTÜLEME ( MRG )

Halen tıbbi teşhis amacı ile kullanılmakta olan en ileri ve gelişmiş yöntem Manyetik Rezonans Görüntülemedir. Bu tetkik sistemi , geleneksel görüntüleme yöntemlerinden farklı olarak , insan vücudundaki doğal parametreleri (sıvılardaki ve dokulardaki su moleküllerinde yer alan hidrojen atomlarındaki protonları) kullanarak görüntü oluşturmaktadır. Bir MR görüntüsü insan vücudunun gerçek bir resmi gibidir. MRG cihazı; büyük bir mıknatıs, radyo dalgaları ve anten kullanarak bu imajları oluşturur. MRG cihazındaki mıknatısın gücü görüntü netliğini, elde olunan bilgi oranını ve inceleme süresini doğrudan etkilemektedir. Halen tıpta kullanılan MR cihazları 0.2 Tesla ile 3 Tesla arasında manyetik alan gücüne sahip cihazlardan oluşmaktadır. Düşük Tesla gücüne sahip cihazlar , açık MR adı verilen daha küçük sistemler olup genellikle daha sınırlı inceleme özelliklerine sahiptir.Birimimizde 3 Tesla MR bulunmaktadir.

Bir MR inceleme serisi , ortalama 3-10 dk. sürer. Tam çekim ise kriterlere göre 20 – 60 dk. arasında değişir. Bu süre içerisinde çok sayıda imaj elde edilir.

MR incelemesi gerekli güvenlik önlemleri alındığı taktirde hastaya herhangi bir risk oluşturmaz.

Tekniker otomatik olarak mıknatısın içerisine doğru hareket eden MR masasına hastayı yerleştirdikten sonra incelemeyi başlatır. MR incelemesi başladığında görüntülerin alındığı süre boyunca yüksek amplitutlu sesler işitilir. Hastanın tamamıyle hareketsiz yatması görüntülerin berrak elde edilebilmesi acısından çok önemlidir. Ses dışında hasta inceleme esnasında herhangi bir şey hissetmez. Belli incelemeler için bazı bulguları belirginleştirmek ya da bazı organları daha iyi görüntüleyebilmek amacıyla özel bir kontrast maddenin damar yolu ile enjeksiyonu gerekebilir. Buna incelemeyi yapan Radyoloji uzmanı hekim tetkik sırasında görüntülere bakarak karar vermektedir. Bu grup ilaçların hastaya her hangi bir istenmeyen etkisi söz konusu olmayıp , süratle böbrekler aracılığıyla vücuttan atılmaktadırlar. Enjeksiyondan sonra 1-3 adet ek çekim serisi incelemeyi tamamlamak amacıyla gereklidir.

MR yazılım sistemlerinde ulaşılan son gelişmelerin tümüne sahip olan cihazımızda , rutin inceleme süreleri son derece kısaltılmıştır. Ayrıca, hastalarımızın daha rahat , stressiz ve ilgi çekici bir mekanda işlem yapılmasına olanak sağlayan ve tetkik süresince ; sualtı, orman, gece, gün doğumu, ses ve renkleriyle farklı bir ahenk yaratan Ambiance sisteminin dünyada ilk kez kullanıma sunulması ile her türlü konfor ve ergonomi sağlanmıştır.

Yayın Tarihi : 14/08/2015