Maske Zorunluluğu Kalktı Sosyal Mesafenin Önemi Arttı!


Son yapılan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından covid-19'la mücadele kapsamında uygulanan maske takma zorunluluğunun açık havada kaldırıldığını, kapalı ortamlarda ise mesafe kuralına göre uygulanacağını bildirdi. Yeni dönemde hiçbir kurum ve kuruluş girişte HES kodu istemeyecek. Hastalık belirtisi olmayan kişilerin de test yapma zorunluluğu kaldırıldı. Yeni döneme ilişkin düzenlemeleri değerlendiren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, bu şartlar altında da kişisel korunma önlemlerine devam edilmesi gerekliğine işaret etti.

 Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun geçtiğimiz gün yapılan son toplantısının ardından artık açık havada maske kullanma zorunluluğunun kaldırıldığı açıklandı. Uçak, tiyatro, sinema, toplu taşıma gibi mesafenin kalmadığı alanlarda ise maske zorunluluğu devam edecek. Yeni dönemde HES kodu uygulaması kaldırıldı. Hiçbir kurum ve kuruluşa girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak. Ayrıca hastalık belirtisi olmayan kişilerden PCR testi istenmeyecek ve okullarda 2 vaka çıkması halinde sınıf kapanmayacak sadece pozitif öğrenci izole edilecek. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, güncel aşılanma oranları, vaka ve can kaybı sayılarıyla önlemleri gevşetmek için çok erken olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sönmezoğlu, ülkemizde pandeminin halen kontrol altında olmadığını da sözlerine ekleyerek, “Avrupa Birliği'nin birçok ülkesi maske uygulamasını sonlandırmayı bir süredir tartışmaya açmıştı ancak biz bu kararı almakta hızlı davranan ülkelerden birisi olduk. Pandemi kısıtlamaları ve alınan önlemlerden toplum olarak hepimiz sıkıldık ancak pandemi hala devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2020 başlarında ilan ettiği pandemiyi sonlandırmadı. Birçok ülkede vaka ve can kaybı oranları ciddi düzeyde. Türkiye dünya üzerinde en çok vaka görülen 8. ülke konumunda. Benzetme yerindeyse her gün bir uçak dolusu insanımız yani 200 ila 300 arasında yurttaş covid nedeniyle vefat ediyor” diye konuştu.

Maskenin Kalkması Vaka Sayısını Artırmasın!

Günlük vaka sayılarının 50 binlerde, üç doz aşılı oranının da yüzde 32’lerde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, aşı olan kişilerin de hastalığı geçirebildiğine dikkat çekerek özellikle maske kullanılmayan alanlarda sosyal mesafe kurallarına uymanın öneminin arttığını söyledi. Prof. Dr. Sönmezoğlu, aksi taktirde omicron varyantının hızla yayılabileceğine dikkat çekti.

Hes Kodu Hasta Takibini Kolaylaştırıyordu

HES kodu uygulamasının covid pozitif kişilerin takibi için önemli bir uygulama olduğunu ifade eden Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Ancak HES kodu uygulamasının kalkması ile hastalığı hafif ya da belirtisiz geçiren kişilerin ya da covid hastalarıyla temaslıların takip edilmesi imkânsız hale geldi. İnsanlar bunu özgürlüklerine karşı bir kısıtlama olarak görüyordu ama bir pandeminin içindeyiz, olağanüstü durumların olağanüstü uygulamaları olması son derece normal. Söz konusu uygulamalar ve önlemler bizim sağlığımız için alınmıştı” dedi.
“Halen En Fazla Vaka Sahibi 8. Ülkeyiz”

Türkiye’de aşılama oranlarının hala istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Batı ülkelerinde bir takım önlemler gevşetildi. Örneğin İngiltere’de kısa bir süre önce maske uygulaması kaldırılmıştı ancak kısa süre sonra vaka sayılarında hızlı bir yükseliş olduğunu gördüklerinde kararı geri aldılar. Avrupa ülkeleri örnek alınarak önlemlerde gevşemeye gitmek son derece tehlikeli. Çünkü biz o bahsi geçen ülkelerin aşılama oranlarına ulaşamadık. Almanya’nın ardından dünya üzerinde en fazla vaka sayısına sahip 8. Ülkeyiz. Kaldı ki kış ayları içindeyiz havalar hala soğuk, kapalı alanlarda daha fazla vakit geçiriliyor. Vaka sayıları dönemsel olarak düşüş gösterse de kışın etkisiyle tekrar artış gösterebiliyor. Pandemi hayatımızdan çıkmış değil. Dolayısıyla bu gevşemeyle birlikte önümüzdeki iki hafta içinde tekrar vaka ve can kaybı sayısında artış olabileceği unutulmadan önlemleri almaya devam etmeli ve aşılanmaya devam edilmeli” diye konuştu.

Aşılanmaya Devam; Aşı hastalığa yakalanmayı engellemese de hastalığın daha hafif seyirli geçirilmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle toplumsal aşı seviyemizin istenilen seviyeye gelmesi sağlanmalı.

Sosyal Mesafeye Dikkat!: Özellikle maske takma zorunluluğu konsundaki yeni düzenlemeyle sosyal mesafe kuralının önemi daha da arttı. Hem açık hem de kapalı alanlarda sosyal mesafeye uymaya dikkat edilmeli.

El Hijyeni Şart: Sadece Covid-19 için değil tüm enfeksiyon hastalıkları açısından son derece önemli olan el hijyenini sağlanmaya devam edilmeli. Eller 20 sn. boyuncu su ve sabunla mutlaka yıkanmalı. Su ve sabunun olmadığı durumlarda da el dezenfektanı kullanılarak hijyen sağlanmalı.


Kullanıcılar bunları da aradı:

 

 

 

Yayın Tarihi : 11/03/2022