Meme Estetiği

Geçmişten günümüze kadınların görünümlerindeki estetiğe her zaman önem verdiği bilinmektedir. Estetik unsurlardan biri olan meme estetiği, görünüm kadar sağlık açısından da önem taşımaktadır. Daha dolgun, daha dik memelere sahip olmak ya da büyüklüğünden şikâyetçi olan ya da sarkıklığından dolayı rahatsız olan kadınlar meme estetiği ameliyatlarından yarar görmektedir.

Yapısal olarak veya gelişimsel faktörler nedeniyle memelerin istenilenden daha küçük, daha büyük veya sarkmış olması, kişinin yaşam kalitesini düşüren psikolojik problemlere de neden olabilmektedir.

Yaşlanmaya bağlı olarak meme dokusunun bozulması sonucunda memelerin sarkmasına engel olmak mümkün değildir. Dönemsel olarak yaşanan hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kilo alma ya da verme, hamilelik ve emzirme meme dokusunun formunu kaybetmesine ve memelerde aşırı büyüme ya da sarkmaya neden olmaktadır.

Memelerdeki şekil değişiklikleri, estetik sorunların dışında sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Duruş bozukluğu, kamburluk, boyun ve bel bölgelerinde fıtığa kadar gidebilen ağrılar, omuz bölgesinde el ve kol sinirlerinin sıkışmasına bağlı uyuşma, güç kaybı ve spor yapma isteğinin azalmasıyla kilo alma gibi problemler görülebilmektedir.


Yayın Tarihi : 17/07/2019